Grzyb, Grzegorz

Zgłoszenie do artykułu: Grzyb, Grzegorz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Grzyb, Grzegorz

Pseudonim:

Perki

Data urodzenia:

2 listopada 1971

Miejsce urodzenia:

Stargard Szczeciński

Data śmierci:

23 lipca 2018

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Jednym z najwybitniejszych perkusistów polskiego jazzu, wirtuoz swojego instrumentu. Muzyką pasjonował się od najmłodszych lat. Zarówno jego ojciec, jak i starszy brat byli perkusistami. W domu zetknął się z muzyką jazzową. Wsłuchiwał się, jak grają dawni mistrzowie: Buddy Rich i Gene Krupa – to od nich przejął skłonność do długich, spektakularnych solówek, w późniejszym okresie jego idolami byli wirtuozi muzyki fusion: Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Dennis Chambers. Grywał w domach kultury, zaczynał od punk rocka. W wieku 15 lat zafascynował się kolarstwem. Muzyka okazała się silniejsza. Przez trzy lata grał w kolejowej orkiestrze dętej, kolejne trzy w zespole estradowym. Współpracował też z grupą jazzową Young Division, z którą wystąpił na Jazz Juniors. Podczas służby wojskowej grał w orkiestrze dętej w Stargardzie i w zespole reprezentacyjnym 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

Na Warsztatach Jazzowych w Chodzieży w 1989 r. poznał takich muzyków jak Piotr „Bocian” CieślikowskiBogdan Hołownia, którzy namówili go, by przeniósł się do Warszawy. Tomek Gąssowski, z którym podzielał fascynację Jaco Pastoriusem, wciągnął go do zespołu Set Off. Przez dwa i pół roku grał jeszcze w Szczecinie z zespołem saksofonisty Marka Kazany. W Warszawie nawiązał kontakt z gitarzystą Brandonem Furmanem. Z Maciejem Strzelczykiem nagrał pierwszą płytę: „Music For M.” (1995).

Na przełomie roku 1994/95 zajął miejsce Cezarego Konrada w Kwintecie Zbigniewa Namysłowskiego, w którym pozostał przez następne ćwierć wieku, grając niezliczone koncerty, w kraju i za granicą. Płyty nagrane z zespołem Namysłowskiego to najważniejszy dorobek jego kariery. Uczestniczył chyba we wszystkich organizowanych przez Namysłowskiego Jazz Campingach na Kalatówkach.

Współpracował ponadto z Arturem Dutkiewiczem (z którym w 2015 r. odbył tournee po Indonezji, Australii i Nowej Zelandii), z Ryszardem Borowskim, z zespołem Oxen Grzecha Piotrowskiego, grał w zespole The 3-trio z Mirkiem Wiśniewskim Darkiem Krupą, wchodził w ko­laborację z muzykami rockowymi, z zespołem Szwagierkolaska, Laboratorium, ze Zbigniewem Hołdysem, Edytą Górniak, z Filipem SojkąKrzysztofem Misiakiem utworzył zespół 3 Jazz Soldiers, grał w reaktywowanym Klanie.

Odznaczony pośmiertnie Złotym Medalem Zasługi.

Trenował kolarstwo, od 20 lat trenował i ścigał w klubie Rondo Babka Team. Kolarze, z którymi się ścigał, przezywali go „Perki”[1].

Bibliografia

1. 

http://jazzforum.com.pl/main/artykul/grzegorz-grzyb
Jazz Forum [odczyt: 19.11.2021].