Górzyński, Władysław

Zgłoszenie do artykułu: Górzyński, Władysław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Górzyński, Władysław

Właściwie:

Gruenberg, Władysław

Data urodzenia:

1887

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

1966

Miejsce śmierci:

Szczecin

Informacje

Kompozytor. Kształcił się u Władysława Żeleńskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Odbył ponadto studia dyrygenckie u Feliksa Nowowiejskiego. Naukę kontynuował za granicą – w Lipsku i Berlinie. Działał przez dłuższy czas w Niemczech, m.in. prowadził tam własną orkiestrę w lokalu w Berlinie. Powrócił do Krakowa i występował jako dyrygent i kierownik orkiestr. Po 1935 r. był członkiem Małej Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie. W 1939 r. nagrał szereg kompozycji własnych i pod własną dyrekcją dla „Syreny Record”.

Podczas okupacji ukrywał się przed hitlerowcami. Po II wojnie światowej działał w Szczecinie – związał się z tamtejszą rozgłośnią Polskiego Radia i został dyrygentem oraz dyrektorem orkiestry. Gościnnie dyrygował orkiestrami filharmonicznymi w Łodzi i Wrocławiu[1].

Bibliografia