Grunwald, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Grunwald, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Grunwald, Jerzy

Data urodzenia:

7 kwietnia 1950

Miejsce urodzenia:

Katowice

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta, kompozytor, także producent muzyczny. Z wykształcenia technik mechanik. Ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie skrzypiec. Debiutował w połowie lat 60-tych w amatorskim zespole Monsuny jako perkusista. Współpracował także ze studenckimi zespołami Ametysty i Ślężanie. W 1968 r. z Piotrem Janczerskim utworzył grupę No To Co, w której śpiewał i grał na gitarze do 1970 r.

W latach 1970–1972 występował w śpiewogrze Na szkle malowane, śpiewał w warszawskim Klubie Piosenki Związku Polskich Autorów i Kompozytorów, współpracował z Ryszardem Poznakowskim, prowadził też własny zespół En Face. Wystąpił z nim na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’72 i nagrał LP Jerzy Grunwald En Face i LP Jerzy Grunwald, En Face: Sennym świtem. Koncertował za granicą, m.in. w NRD i ZSRR. W plebiscytach tygodników „Panorama” i „Na przełaj” uznany został piosenkarzem roku 1972.

W 1973 r. na zaproszenie Alana Freemana, prezentera Radia Luxemburg, przez rok przebywał w Londynie, gdzie nagrał SP z piosenkami To Much To SayJust for You. W latach 1974–1979 występował w amerykańskich klubach jako solista oraz współpracował jako wokalista i gitarzysta basowy z grupą Why.

W 1977 r. osiedlił się w Szwecji. Z Johnem Hiltonem (właśc. Janusz Hryniewicz) utworzył duet The Guitar Brothers. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’85 wystąpił z grupą Ice, a siedem lat później solo. Jest opiekunem artystycznym zespołów i solistów skandynawskich. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 22 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia