Igras, Elżbieta

Zgłoszenie do artykułu: Igras, Elżbieta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Igras, Elżbieta

Data urodzenia:

17 grudnia 1947

Miejsce urodzenia:

Biłgoraj

Informacje

Piosenkarka. Studiowała na Wydziale Filologii Rosyjskiej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Amatorsko śpiewała w szkole średniej. W 1967 r. zadebiutowała wraz z grupą Bezimienni na II Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym, gdzie zajęła pierwsze miejsce w kategorii solistów i zdobyła nagrodę specjalną audycji radiowej Popołudnie z młodością. W 1968 r. na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie otrzymała „Brązowego Trubadura” (III nagroda), wystąpiła też na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Zdobyła Złoty Pierścień na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’69 za interpretację piosenki Rodzinne pamiątki. Współpracowała z grupami wokalnymi Quorum, Portrety, Ali-BabkiPartita. Od 1970 r. śpiewa solo. W 1971 r. wraz z Haliną FrąckowiakStefanem Zachem reprezentowała polską piosenkę w Coupe d’Europe Musicale w Belgradzie (Jugosławia). W 1972 r. wystąpiła w międzynarodowym programie muzycznym w rumuńskiej telewizji i na Festival International des Variétés et Music-Halls w Rennes (Francja). W tym samym roku zdobyła wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Brała udział w wystawieniu oratorium Zagrajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 27 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Dokonała licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia. Koncertowała także w Czechosłowacji, NRD, Bułgarii i ZSRR oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady[1].

Bibliografia