Jackowska, Olga

Zgłoszenie do artykułu: Jackowska, Olga

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jackowska, Olga

Ostrowska-Jackowska, Olga

Sipowicz, Olga

Pseudonim:

Kora

Data urodzenia:

8 czerwca 1951

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

28 lipca 2018

Miejsce śmierci:

Bliżów

Informacje

Wokalistka rockowa, piosenkarka, autorka tekstów. Zadebiutowała w 1976 r. w utworzonym przez ówczesnego męża Marka Jackowskiego zespole Maanam. W 1979 r. została solistką tej grupy rockowej. W latach 1980–1985 i po 1988 r. dokonała z Maanamem licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz płytowych. Koncertowała w kraju i za granicą. Wystąpiła w filmie fabularnym pt. Wielka majówka (reż. Krzysztof Rogulski) i programach telewizyjnych, m.in.: Koncert, Czuję się świetnie, Night Patrol, Proste opowiadanie, Maanam 1991, Urodziny KoryRóża.

Współpracowała ze Stanisławem Sojką, Agnieszką Osiecką, grupą Püdelsi, z którą nagrała LP Kora, Püdelsi: Bella pupa. Z braćmi Pospieszalskimi przygotowała piosenki Jerzego WasowskiegoJeremiego Przybory na CD Ja pana w podróż zabiorę. Wystąpiła w spektaklu pt. Mątwa Stanisława Ignacego Witkiewicza w Starym Teatrze w Krakowie. W OTV Kraków prezentowała własne programy. Współpracowała z magazynem „Tylko Rock”, w którym publikowała wiersze i teksty piosenek. W 1997 r. prowadziła w TVN własny program publicystyczny.

Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 200 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1992 r. ukazała się autobiografia Podwójna linia życia, wydana przez Agencję Piękna, a w 1998 r. kolejna książka, Kora i Maanam : podwójna linia życia, wydana przez Iskry. Jest laureatką (z zespołem Maanam) Grand Prix na KFPP Opole 2005. W związku z zakończeniem działalności estradowej zespołu Maanam, występuje na estradzie jako Kora[1].

Bibliografia