Kocoń, Waldemar

Zgłoszenie do artykułu: Kocoń, Waldemar

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kocoń, Waldemar

Data urodzenia:

17 kwietnia 1949

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

2 września 2012

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Piosenkarz, także autor tekstów. Ukończył Wydział Estradowy Średniej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie Zbigniewa Rymarza. Debiutował w 1968 r. jako piosenkarz w warszawskim klubie studenckim „Hybrydy”. Rok później dokonał pierwszych nagrań dla archiwum Polskiego Radia, wystąpił w programie telewizyjnym Proszę dzwonić. W 1971 r. nagrał dla Muzy debiutancki singel. Koncertował w ZSRR, NRD, Czechosłowacji, ośrodkach polonijnych Kanady, USA, Francji i Australii.

W latach 1981–1998 przebywał w Chicago. Koncertował w ośrodkach polonijnych z własnym programem (One Man Show), prowadził program radiowy Kocoń przed północą w stacji WPNA należącej do Związku Narodowego Polskiego. Brał udział w realizacji Betlejem Polskiego Lucjana Rydla przez zespół Teatru Polskiego w Chicago.

W 1990 r. po dziewięcioletniej nieobecności w kraju koncertował w Polsce. W 1995 r. ukazał się CD Waldemar Kocoń: Znaki miłości, wydany przez Roję z nagraniami dokonanymi w Chicago przy współudziale m.in. Janusza Piątkowskiego, Ryszarda SygitowiczaWłodzimierza Wandera. W 1998 r. powrócił do Warszawy.

Jest laureatem:

– I nagrody na Kiermaszu Piosenki Studenckiej w 1969 r.,

– nagrody dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’69,

– III nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Soczi (ZSRR) w 1969 r.,

– I nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Intertalent w Gottwaldowie (Czechosłowacja) w 1971 r.,

– Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz 2000 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej[1].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.kppg.waw.pl/Strona%202019/person.php?osoba=1580
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 28.04.2020].