Komendarek, Władysław

Zgłoszenie do artykułu: Komendarek, Władysław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Komendarek, Władysław

Pseudonim:

Gudonis

Data urodzenia:

10 października 1948

Miejsce urodzenia:

Sochaczew

Informacje

Pianista, wokalista i kompozytor. Ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. W czasie nauki grał w amatorskich zespołach wokalno-instrumentalnych. W 1975 r. związał się na kilka miesięcy z Grupą Dominika. W 1976 r. wraz z braćmi AndrzejemWojciechem Puczyńskimi współtworzył zespół Exodus, dla którego komponował i aranżował. Nagrał z nim pięć SP dla Pronitu i dwa LP Ten najpiękniejszy dzieńSupernova dla Muzy. Od jesieni 1984 r. występuje samodzielnie lub w duecie z Dariuszem Załuską – g. Komponuje, wykorzystując elektroniczne instrumentarium.

W latach 1984–1989 nagrał dla archiwum Polskiego Radia około pięćdziesięciu piosenek i utworów instrumentalnych. Koncertował na Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie w latach 1985–1986 i w 1988 r. Wystąpił w programach telewizyjnych Telemuza (reż. Ryszard Wolański) i Studio Hi-fi (reż. Z. Proszowski). Podczas koncertu w Toruniu w 1984 r. otrzymał nagrodę pieniężną i nagrodę publiczności za muzykę do wierszy Edwarda Stachury.

Jest autorem:

– muzyki do filmów TV Ręczna robota, Jak nie wiesz ludzikuItd. (reż. Wojciech Iwański);

– muzyki do spektakli teatralnych Wariat i zakonnica (reż. Robert Boczkowski), Momo, Gra, Księga dżungli, Jaskółeczka (reż. Włodzimierz Fełenczak) i Niekończąca się historia (reż. K. Kobyłka);

– muzyki do widowiska telewizyjnego W podróży (reż. Krzysztof Riege).

W podsumowaniu listy przebojów muzyki elektronicznej Programu III Polskiego Radia w 1993 r. jego kompozycja 35. śmietnik atomowy znalazła się na I miejscu. Koncertował na festiwalach muzyki elektronicznej w Linzu (Austria) w 1993 r., Dreźnie (Niemcy) w 1994 r., w Nijmegen (Holandia) w 1996 r.

W 2018 r. otrzymał od Ministra Kultury odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”[1], [2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.komendarek.art.pl/
Strona internetowa Władysława Komendarek [odczyt: 18.11.2019].