Kozłowski, Tadeusz

Zgłoszenie do artykułu: Kozłowski, Tadeusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kozłowski, Tadeusz

Data urodzenia:

10 stycznia 1910

Miejsce urodzenia:

Garwolin

Data śmierci:

23 września 1998

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Kompozytor muzyki ludowej. Pochodził z rodziny muzyków wiejskich. Od 1926 r. mieszkał i uczył się w Warszawie. Opanował grę na skrzypcach i harmonii. W 1932 r. stanął po raz pierwszy przed mikrofonem w wytwórni płyt „Lonora Electro”. Od 1935 r. kompozycje Kozłowskiego nagrywała Orkiestra Ludowa Syrena Record. W 1937 r. założył wraz z muzykiem Piotrem Rybarskim własną orkiestrę ludową, składającą się z 14 muzyków. Skomponował i napisał słowa do wielu utworów o charakterze ludowym i salonowym. Był dorywczo członkiem orkiestry wiejskiej Adama Sztromberga, często występował w Polskim Radio. W 1939 r. grał ze swą orkiestrą w kawiarni Dakowskiego przy ul. Bagatela. Po II wojnie światowej prowadził orkiestrę w hotelu „Polonia”. Dokonał nagrań płytowych ze swym zespołem tanecznym harmonistów dla „Polskich Nagrań” (lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte)[2].

Bibliografia