Kwietniewska, Wanda

Zgłoszenie do artykułu: Kwietniewska, Wanda

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kwietniewska, Wanda

Data urodzenia:

8 lipca 1957

Miejsce urodzenia:

Przywidz

Informacje

Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka. W dzieciństwie uczyła się gry na gitarze w ognisku muzycznym. W czasach licealnych współtworzyła szkolny kabaret Przydafka, z którym wystąpiła w programie telewizyjnym Ekran z bratkiem. W ogólnopolskim przeglądzie kabaretów amatorskich w Krakowie Przydafka zdobyła II nagrodę, a Wanda Kwietniewska nagrodę indywidualną za grę aktorską i reżyserię.

Po maturze, w latach 1976–1979, była słuchaczką Studia Sztuki Estradowej w Poznaniu. Śpiewała wówczas w zespole Vist. Od maja do września 1981 r. była solistką zespołu Lombard, z którym nagrała LP Lombard: Śmierć dyskotece. Po odejściu z Lombardu utworzyła własny zespół Banda i Wanda, z którym nagrywała i koncertowała do 1986 r.

W latach 1986–1993 występowała jako solistka. Śpiewała na festiwalach w Zielonej Górze, Kołobrzegu, Sopocie i Opolu, gdzie w 1989 r. zdobyła nagrodę publiczności, a w 1990 r. III nagrodę.

Wystąpiła w serialu TV pt. Siedem życzeń (reż. Janusz Dymek). Zrealizowała recitale telewizyjne i teledyski do Przebojów Dwójki, Telewizyjnej Listy Przebojów i Muzycznej Jedynki. W 1992 r. wystąpiła w koncercie poświęconym pamięci Ady Rusowicz. Przebywała na półrocznym kontrakcie w Japonii, koncertowała w Szwecji, ZSRR i Finlandii. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 175 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1993 r. reaktywowała Bandę i Wandę, z którą śpiewała do 1995 r. W 2000 r. po raz kolejny reaktywowała zespół pod nieco zmienioną nazwą Wanda i Banda[1].

Bibliografia