Łapiński, Zbigniew

Zgłoszenie do artykułu: Łapiński, Zbigniew

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Łapiński, Zbigniew

Data urodzenia:

1947

Data śmierci:

2 kwietnia 2018

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Muzyk, kompozytor, pianista.

Znany przede wszystkim z wieloletniej współpracy z Przemysławem GintrowskimJackiem Kaczmarskim. Pracował również z Krzysztofem Daukszewiczem, Dorotą Stalińską, Marianem Opanią, Jerzym Kryszakiem, Ewą Błaszczyk, Grzegorzem Turnauem, Jackiem Wójcickim, Kubą Sienkiewiczem i wieloma innymi artystami. Komponował także utwory instrumentalne.

Laureat wielu nagród:

– norweska nagroda Spellemann Prisen razem z wokalistą Jornem Simenem Overlim za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego w 1989 r.;

– nagroda POM PRIXW od Kompanii Muzycznej Pomaton za najlepszego akompaniatora w dziejach Pomatonu w 1992 r.;

– odznaka „Zasłużony Działacza Kultury” w 1999 r.;

– Złoty Krzyż Zasługi w 2004 r.

– Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2006 r.

W 2015 r. ukazała się biografia kompozytora autorstwa Katarzyny Walentynowicz pod tytułem Zbigniew Łapiński. Historie również niepoważne, czyli groch z kapustą[1], [2].

Bibliografia