Lerska, Dana

Zgłoszenie do artykułu: Lerska, Dana

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lerska, Dana

Właściwie:

Pełka, Danuta

Data urodzenia:

15 października 1939

Miejsce urodzenia:

Psary

Data śmierci:

27 grudnia 2006

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Piosenkarka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Śpiewu uczyła się u Wacława Brzezińskiego, Marii Kaweckiej i Olgi Łady. Debiutowała w 1960 r. w Klubie Piosenki Związku Autorów Polskich i Kompozytorów w Warszawie. W latach 1962–1966 była solistką Kwartetu Warszawskiego. W 1967–1969 śpiewała z zespołami Czarne Koty i Nowi Polanie. W 1970 r. związała się z grupą Wanderpol, z którą koncertowała m.in. w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Jest laureatką:

– wyróżnienia za debiut na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’63,

– II nagrody na festiwalu w Rostoku (NRD) w 1964 r.,

– Złotego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’69 i Srebrnego Pierścienia na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej Kołobrzeg ’70,

– piosenka pt. Po prostu jestem w jej interpretacji zdobyła nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’67 oraz I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’67.

Dokonała nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Szwecji, Finlandii, Rumunii, NRD, Austrii, Jugosławii i na Węgrzech. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 58 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia