Lipiński, Tomasz

Zgłoszenie do artykułu: Lipiński, Tomasz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Lipiński, Tomasz

Data urodzenia:

21 sierpnia 1955

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Wokalista i gitarzysta rockowy, kompozytor, także dziennikarz, prezenter i aktor. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1979 r. utworzył grupę rockową Tilt, w której zadebiutował jako gitarzysta i wokalista. W latach 1981–1982 z Robertem Brylewskim prowadził Brygadę Kryzys. W 1986 r. utworzył grupę Fotoness, z którą koncertował i nagrywał do 1988 r. Występował i nagrywał solo i z własnymi zespołami na wszystkich prestiżowych festiwalach i imprezach rockowych w kraju i za granicą, m.in. w Jugosławii, NRD, Finlandii i Rosji. W latach 1990–1991 współpracował z radiem. Był współautorem i prezenterem cyklu programów telewizyjnych 60/90.

Napisał piosenkę do teledysku promującego film Psy 2: Ostatnia krew (reż. Władysław Pasikowski). Jest kompozytorem muzyki do filmu Reich (reż. Władysław Pasikowski), Tramwajada (reż. Bolesław Pawica), autorem piosenek oraz muzyki (współaut. Marcin Pospieszalski) do filmu Słodkogorzki (reż. Władysław Pasikowski), za którą otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1996 r. Zagrał kilka drugoplanowych ról w filmach, m.in. Segment ’76 (reż. Oskar Kaszyński), Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową (reż. Krzysztof Zanussi), Żegnaj Rockefeller (reż. Waldemar Szarek), Światło odbite (reż. Andrzej Titkow). Jego piosenki znalazły się także na ścieżce dźwiękowej filmów, w których wystąpił w rolach aktorskich, a także w filmie Katatonia (reż. Jacek Nagłowski) i Kroll (reż. Władysław Pasikowski). Jest laureatem nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2007 w kategorii wokalista roku[1].

Bibliografia