Brylewski, Robert

Zgłoszenie do artykułu: Brylewski, Robert

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Brylewski, Robert

Pseudonim:

Afa

Max

Robi Max Goldroker

Robin Goldroker

Data urodzenia:

25 maja 1961

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

3 czerwca 2018

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Jedna z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki alternatywnej, kontestującej podupadającą na wszystkich frontach komunistyczną rzeczywistość.

Jego rodzice występowali w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na dobre muzyką zaraził się jako zbuntowany licealista. Liceum nie ukończył. Rzucił je przed maturą, czego nigdy nie żałował.

Stał na czele zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael. Był też współzałożycielem zespołu Armia, w którym grał na gitarze w latach 1985–1993. Jego przygoda z muzyką zaczęła się od The Boors i Kryzysu, które powstały w 1978 r. Kryzys założył z Maciejem Góralskim „Magurą”. Kapela przetrwała trzy lata i zakończyła żywot w 1980 r. Krótko potem Brylewski zaproponował założenie zespołu Tomaszowi Lipińskiemu. Tak narodziła się kolejna pamiętna formacja w historii polskiego rocka – Brygada Kryzys.

Zespół dokonał kilku nagrań (pod pretekstem testowania nowego studia Tonpressu), doczekał się wydania albumu we Francji (aczkolwiek stało się to bez wiedzy i zgody muzyków), ale w 1983 r. jego działalność została zawieszona.

Wkrótce powołał do życia reggae’ową kapelę Izrael. Z nią nagrywał do 1996 r., a następnie reaktywował ją dekadę później. Na trzy lata od 1991 do 1994, powróciła także Brygada Kryzys, która nagrała nawet nowy krążek Cosmopolis. W 2010 r. ukazał się album Kryzysu Kryzys komunizmu i projektu 52UM. W grudniu 2017 r. wraz z innymi legendami sceny rockowej wziął gościnny udział w nagraniu płyty Punk Freud Army grupy Pink Freud.

Ma na koncie udział w wielu projektach, mniej lub bardziej efemerycznych. Nagrywał jako Max i Kelner (ze znanym z Deutera Pawłem „Kelnerem” Rozwadowskim), Falarek Band, Szum. Pojawił się w Świecie Czarownic, The Users, Dyliżans, Poganie (grupa założona przez Brylewskiego i Ryszarda „Tymona” Tymańskiego), Marionetach, Immanuelu. Nagrywał również płyty z muzyką elektroniczną, z pogranicza techno i dubu.

Posiadał własne studio nagraniowe, nazwane Gold Rock Studio, a także wydawnictwo Złota Skała, które wypuszczało na rynek kasety i płyty CD z muzyką niezależną. Był również zafascynowany animacją komputerową, które tworzył do teledysków w swoich projektach.

W 2012 r. ukazała się jego autobiografia Kryzys w Babilonie (w formie wywiadu przeprowadzonego przez Rafała Księżyka)[1], [2].

Bibliografia