Nazwisko: |
Porter, John |
Data urodzenia: |
16 sierpnia 1950 |
Miejsce urodzenia: |
Leechfield (Walia), Wielka Brytania |
Wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów piosenek. Muzyczny samouk. Studiował nauki polityczne. Zanim osiadł w Polsce, obracał się w muzycznych środowiskach Wielkiej Brytanii i Niemiec, później także USA i Meksyku. Współpracował z Amen Corner i Roxy Music.
Na polskiej scenie muzycznej pojawił się w 1977 r. w zespole Maanan - Elektryczny Prysznic. W 1979 r. utworzył Porter Band, który po serii udanych koncertów i nagraniu dwóch liczących się w historii polskiego rocka LP dla Wifonu rozpadł się, a jego lider samodzielnie firmował działalność artystyczną: z jazz-rockową formacją Porter China Disco, z Maciejem Zembatym, ze skrzypkiem brytyjskim Neilem Blackiem (LP Porter: Wings Inside, LP Mirror: Right Time, CD John Porter Band: Alexandria).
Koncertował i nagrywał solo dla dorosłych (LP John Porter: Magic Moments, LP John Porter: One Love, LP John Porter: Incarnation) i dla dzieci (LP John Porter: It’s a Kid’s Life). Współpracował także m.in. z Grzegorzem Ciechowskim, Kayah, Korą, Stanisławem Zybowskim, z zespołami Chłopcy z Placu Broni, Golden Life, Lombard, Oddział Zamknięty, Voo Voo.
Zagrał i zaśpiewał dwie własne piosenki w filmie Miłość z listy przebojów (reż. Marek Nowicki), skomponował muzykę do filmu krótkometrażowego Trochę wielkiej miłości (reż. Paweł Kędzierski), do serialu tv Siedem życzeń (reż. Janusz Dymek) oraz piosenki do filmu Bohater roku i Klasa na obcasach.
W 2002 r. nawiązał współpracę z Anitą Lipnicką. Jest laureatem (z Anitą Lipnicką) nagrody polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2003 r. w kategorii album roku – pop (CD Anita Lipnicka & John Porter: Nieprzyzwoite piosenki), a w 2005 r. otrzymał medal Gloria Artis[1].