Litwin-Sobańska, Agnieszka

Zgłoszenie do artykułu: Litwin-Sobańska, Agnieszka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Litwin-Sobańska, Agnieszka

Pseudonim:

Marylka

Data urodzenia:

30 stycznia 1972

Miejsce urodzenia:

Legnica

Informacje

Artystka kabaretowa, aktorka, autorka tekstów, członkini Kabaretu Jurki. Współpracowała także z żeńskim kabaretem Szum. Ukończyła Pedagogikę Kulturalno-Oświatową na Uniwersytecie Zielonogórskim. W środowisku kabaretowym funkcjonuje jako Marylka ze względu na podobieństwo do Maryli Rodowicz. Występowała w filmach wyprodukowanych przez zielonogórską Wytwórnię AYOY (Robin Hood – czwarta strzała, Dr Jekyll i Mr Hyde wg wytwórni A’YoY, Wtorek, Baśń o ludziach stąd) i w serialu improwizowanym Spadkobiercy. Zajmuje się też stroną wizualną kabaretu, przygotowuje scenografię i kostiumy[1].

O sobie mówi: „zajmuję się tym już kilka lat, a przy okazji poznaję i uczę się wielu innych rzeczy związanych z działalnością artystyczną. Robię w życiu to, co lubię. Recepty nie znam, ale intuicyjnie czuję, że jeśli człowiek jest cierpliwy w tym co robi, dużo pracuje, chce się uczyć i rozwijać, ma do siebie dystans, w sobie pokorę i nie patrzy na świat krótkowzrocznie, to, to jest dobre. Ideowo to chciałabym się nigdy nie zagubić i nie robić na scenie czegoś, czego w głębi duszy będę się wstydzić, co będę robić tylko dla wzbogacenia się itd. Chciałabym, żeby zawsze mi się chciało chcieć i żeby móc w tym co robię choć zbliżyć się na odległość kilku lat świetlnych do kilku takich osób – Jerzego Wasowskiego, Jeremiego Przybory, Władysława Sikory, Stanisława Tyma, Wojciecha Młynarskiego – których nie sposób wymieniać tu wszystkich. Ludzi, którzy są bardzo ważni w moim życiu”[2].

Bibliografia

1. 

http://www.jurki.art.pl
Strona internetowa Kabaretu Jurki [odczyt: 01.12.2016].

2. 

Magiczny Świat Kabaretu: PaKA 1985–2001, Kielce, Agencja Reklamy Test, 2002, s. 117.