Majewska, Alicja

Zgłoszenie do artykułu: Majewska, Alicja

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Majewska, Alicja

Data urodzenia:

30 maja 1948

Miejsce urodzenia:

Wrocław

Informacje

Piosenkarka. Absolwentka Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Śpiewu uczyła się u Olgi Łady. Amatorsko śpiewała w zespole wokalnym prowadzonym przez Henryka Rzeźniczka. W czasie studiów śpiewała solo i w duecie z Anną Pietrzak w klubie „Czarny Kot”.

Debiutowała w 1968 r. w eliminacjach konkursowych do Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze. W latach 1971–1974 śpiewała w zespole Partita. W 1974 r. rozpoczęła karierę solową. Do 1977 r. związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Uczestniczyła w koncertach i festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, Bułgarii, Austrii, NRD, RFN, ZSRR, Szwecji, Rumunii i na Kubie oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii.

Piosenki w jej interpretacji zdobyły wiele nagród i wyróżnień, m.in.:

Bywają takie dni – nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’75,

Jeszcze się tam żagiel bieli – II nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80,

Dla nowej miłości – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’85,

Odkryjemy miłość nieznaną – wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’86,

Marsz samotnych kobiet – II nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’87.

Jest laureatką:

– Gwoździa Sezonu w 1978 r. za program estradowy Bardzo przyjemny wieczór,

– Grand Prix na festiwalu w Rostoku (NRD) w 1980 r.,

– Grand Prix na festiwalu w Hawanie (Kuba) w 1985 r.,

– nagrody specjalnej Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’89.

Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia oraz płytowych. Jest bohaterką hasła w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odc. 66 (reż. Ryszard Wolański). Wystąpiła w recitalach i programach TV, m.in. Ala ma kota, Nareszcie... A. Majewska, Nie tylko... A. Majewska, Na pierwszy znakDopóki śpiewam[1].

Bibliografia