Nebeski, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Nebeski, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Nebeski, Andrzej

Data urodzenia:

27 marca 1939

Miejsce urodzenia:

Przemyśl

Informacje

Perkusista, także pianista. Gry na perkusji uczył się w Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi oraz jako elew szkoły wojskowej. Debiutował w szkolnych zespołach muzycznych. Grał w Reprezentacyjnej Orkiestrze Wojska Polskiego. Z jazzowymi zespołami Włodzimierza GulgowskiegoZbigniewa Bizonia występował w klubie studenckim „Pod Siódemkami” w Łodzi. W latach 1963–1965 grał w Niebiesko-Czarnych, a w latach 1965–1968 w zespole Polanie.

Od 1969 r. do 1973 r. prowadził własną [[Grupa_ABC]|Grupę ABC]]. Później współpracował z różnymi zespołami estradowymi, z którymi koncertował w krajach Europy Zachodniej oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Dokonał nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, płytowych, a także do filmów Polowanie na muchyStawka większa niż życie. W 1976 r. wyjechał z Polski. Początkowo przebywał w Austrii, od 1981 r. mieszka w Szwecji. Współpracuje ze szwedzkimi zespołami rozrywkowymi i jazzowymi, m.in. z Dixieland Society i Parade Street Band oraz z polskimi muzykami zamieszkałymi w Szwecji. W latach 1986–1987 brał udział w koncertach Old Rock Meeting. W 1992 r. wystąpił w Poznaniu w koncercie poświęconym pamięci Ady Rusowicz[1].

Bibliografia