Pasierb, Jan

Zgłoszenie do artykułu: Pasierb, Jan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Pasierb, Jan

Pseudonim:

Orland

Data urodzenia:

26 grudnia 1903

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

5 sierpnia 1984

Miejsce śmierci:

Zakopane

Informacje

Dyrygent i kierownik chóru, organista, kompozytor, autor tekstów. Kształcił się w klasie fortepianu i muzyki organowej w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Ukończył je w 1923 r. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie kontynuował studia muzyczne u profesorów: Kazimierza SikorskiegoBronisława Rutkowskiego. Od początku działalności artystycznej jego pasją była muzyka chóralna. Prowadził chór męski, działający przy Zbrojowni nr 2, następnie kierował akademickim chórem mieszanym „Lira”. Stworzył w końcu własny zespół rewelersów, działający pod nazwą Chór Orlanda.

Miał w dorobku wiele kompozycji: muzykę organową, pieśni chóralne, góralskie, solowe, piosenki, utwory rozrywkowe i taneczne. Jako organista akompaniował w nagraniach religijnych m.in. solistom i chórowi kościoła św. Krzyża. W 1937 r. razem ze swym Chórem występował w warszawskim teatrze „Wielka Rewia”, w programie pt. 100% humoru. Pod koniec lat trzydziestych prowadził Chór Męski oo. Jezuitów w Warszawie.

Pracę artystyczną kontynuował po II wojnie światowej. W 1948 r. założył zespół muzyczny przy Związku Zawodowym Pracowników Kultury w Warszawie. W latach pięćdziesiątych przeniósł się do Zakopanego. Pracował jako pianista w kawiarni „Europejska”, był animatorem miejscowego życia kulturalnego[1].

Bibliografia