Rachoń, Stefan

Zgłoszenie do artykułu: Rachoń, Stefan

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rachoń, Stefan

Data urodzenia:

4 stycznia 1906

Miejsce urodzenia:

Ostrów Lubelski

Data śmierci:

1 sierpnia 2001

Miejsce śmierci:

Olsztyn

Informacje

Skrzypek, dyrygent, kierownik zespołu instrumentalnego. Był absolwentem klasy skrzypiec Wacława Grudzińskiego w Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Lublinie, następnie studiował u Józefa Jarzębskiego w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie. Studia uzupełniał jeszcze u Ireny DubiskiejGrzegorza Fitelberga[1]. W czasie studiów grał jako taper w kinach międzywojennej Warszawy.

Oficjalnie debiutował w 1930 r. na antenie Polskiego Radia w audycji Kącik młodych talentów. W tym samym roku otrzymał propozycję utworzenia radiowej orkiestry rozrywkowej. Była to trzecia – obok Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Grzegorza Fitelberga i Orkiestry Tanecznej pod dyrekcją Zdzisława Górzyńskiego – orkiestra przedwojennego Polskiego Radia[2]. W 1936 r. dokonał ze swym zespołem nagrań płytowych w „Syrenie Record”[1].

W 1944 r. w Krakowie współpracował z Orkiestrą Generalnej Guberni, a w Lublinie występował z orkiestrą utworzoną z miejscowych muzyków.

W 1945 r. powrócił do Warszawy, gdzie utworzył pierwszą powojenną Orkiestrę Polskiego Radia, później Orkiestrę Polskiego Radia i Telewizji. Do 1975 r. był jej dyrygentem i dyrektorem, w latach 1975–1980 I dyrygentem. Dokonał około dziesięciu tysięcy nagrań archiwalnych muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i rozrywkowej. Towarzyszył solistom w nagraniach płytowych i koncertach estradowych w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, NRD, W. Brytanii, Czechosłowacji i na Węgrzech.

Przez wiele lat związany był z festiwalami piosenki w Opolu, Zielonej Górze i Sopocie.

Jest laureatem:

– Złotego Mikrofonu, nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji w 1969,

– nagrody ZAIKS-u za popularyzację muzyki rozrywkowej,

– Nagrody Artystycznej Polskiej Estrady Prometeusz ’94 za wybitne osiągnięcia w sztuce estradowej[2].

Bibliografia