Nazwisko: |
Rosiewicz, Andrzej |
Data urodzenia: |
1 czerwca 1944 |
Miejsce urodzenia: |
Warszawa |
Piosenkarz, tancerz, kompozytor, gitarzysta i autor tekstów piosenek, także choreograf. Absolwent Wydziału Melioracji Wodnych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Uczył się śpiewu w Średniej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie Marii Czekotowskiej.
W latach 1953–1964 współpracował z zespołem pieśni i tańca Dzieci Warszawy. W czasie studiów występował jako piosenkarz i gitarzysta w stołecznych klubach akademickich, m.in. „Medyk” i „Stodoła”. Od 1963 do 1965 r. grał i śpiewał z zespołem Pesymiści.
W latach 1967–1968 współpracował z zespołem jazzu tradycyjnego Old Timers. W 1969 r., podczas pobytu w Londynie, nagrał LP Cossack’s Songs. W latach 1970–1978 związany był jako solista, kompozytor i autor tekstów z Asocjacją Hagaw.
Brał udział w krajowych festiwalach jazzowych, m.in. w Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz Jamboree” w Warszawie (1971, 1974, 1977), Old Jazz Meeting w Warszawie (1973–1975, 1977), Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych (1970, 1974), oraz w festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie.
Od 1978 r. występuje samodzielnie. Współpracował z Big Bandem Wiesława Pieregorólki, orkiestrami Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach i Warszawie, zespołami instrumentalnymi tworzonymi okazjonalnie.
Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia i płytowych. Jego repertuar stanowią utwory własne, przedwojenne przeboje oraz standardy jazzowe i rozrywkowe. Wystąpił w filmie tv Podróże z Hagawem (reż. J. Gębski). Zrealizował recitale TV i estradowe, m.in. Rosiewicz Show, Zrób z nami salto, Muzyczne urodziny. Koncertował w dwudziestu czterech krajach Europy oraz w ośrodkach polonijnych obu Ameryk, Kanady i Australii. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 100 (reż. Ryszard Wolański).
Jest laureatem:
– I nagrody na Ogólnopolskim Kiermaszu Piosenki w Żyrardowie w 1965 r.,
– nagrody Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji za Samba wanna blues na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’72,
– nagrody specjalnej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’75,
– I nagrody w koncercie „Premiery” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80 za Najwięcej witaminy[1].