Schuberth, Rudi

Zgłoszenie do artykułu: Schuberth, Rudi

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Schuberth, Rudi

Właściwie:

Schuberth, Rudolf

Data urodzenia:

30 sierpnia 1953

Miejsce urodzenia:

Gdańsk

Informacje

Piosenkarz, także kompozytor i autor piosenek, aktor i prezenter. W szkole średniej założył zespół beatowy Drewniane Ucho. Podczas studiów na Politechnice Gdańskiej prowadził formację Mortadela Blues.

W 1977 r. z Grzegorzem Bukałą powołał do życia Okolicznościowo-Rozrywkowy Syndykat Wały Jagiellońskie. Z zespołem tym zadebiutował w 1978 r. na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. Zdobył wówczas wyróżnienie za wykonanie własnej piosenki Ciebie brak. W 1979 r. nawiązał współpracę z poznańskim kabaretem „Tey”. Rok później podczas Derbów Estradowych w Koninie otrzymał nagrodę dziennikarzy – Złote Ostrze Satyry.

Jest także (z zespołem Wały Jagiellońskie) laureatem:

– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’78,

– nagrody za najlepszą piosenkę kabaretową na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80,

– Złotego Kufla Solidarności na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’81.

Do 1989 r. występował z Wałami Jagiellońskimi w kraju i zagranicą, m.in. w ośrodkach polonijnych USA i Kanady.

Jest kompozytorem muzyki do filmu Smażalnia story (współautor Grzegorz Bukała, reż. Józef Gębski). Zrealizował recitale TV w Gdańsku, Krakowie i Warszawie oraz teledyski do najpopularniejszych piosenek, jak Wars wita, Córka rybaka czy Monika dziewczyna ratownika. Gospodarz telewizyjnych programów i quizów Rekiny kart, Zgadula, Śpiewające fortepiany. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 108 (reż. Ryszard Wolański)[1].

Bibliografia