Nazwisko: |
Trojanowska, Izabela |
Nazwisko rodowe: |
Schütz, Izabela |
Data urodzenia: |
22 kwietnia 1955 |
Miejsce urodzenia: |
Olsztyn |
Piosenkarka i aktorka. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W dzieciństwie brała udział w artystycznych zajęciach pozaszkolnych. Zadebiutowała jako członkini chóru katedralnego na Festiwalu Pieśni Sakralnej Sacrosong w Chorzowie w 1971 r., otrzymała tam nagrodę im. Maksymiliana Kolbego. W 1971 r. śpiewała na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze (III nagroda) i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (II nagroda w koncercie Debiuty).
Podczas nauki w studium aktorskim w latach 1974–1978 występowała w gdyńskim Teatrze Muzycznym, m.in. w musicalach Machiavelli (muz. Jerzy Wasowski, libretto Ryszard Marek Groński, Antoni Marianowicz) i Fontanna z Neptunem (muz. Tadeusz Kierski, libretto Wanda Chotomska).
Na przełomie lat 70. i 80. zagrała kilkanaście ról w teatrze, filmie i TV, m.in. Zulę Pogorzelską w Wielkim Dodku – Balladzie o Adolfie Dymszy Witolda Fillera i Jonasza Kofty w Teatrze „Syrena” w Warszawie, Kasię w serialu TV Kariera Nikodema Dyzmy (reż. Jan Rybkowski, Marek Nowicki), Hildę w serialu TV Blisko, coraz bliżej, Teresę w serialu TV Strachy (reż. Stanisław Lenartowicz). Wcieliła się w rolę Moniki w telenoweli Klan (reż. Paweł Karpiński), realizowanej w drugiej połowie lat 90. dla TVP.
W 1980 r. nawiązała współpracę z zespołem Budka Suflera. Nagrała z nim LP Izabela Trojanowska: Iza, zrealizowała też recitale TV Ona przyszła prosto z chmur i Lunapark. W 1981 r. została solistką Stalowego Bagażu, z którym wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu m.in z piosenką Pieśń o cegle. Drugi LP Izabela Trojanowska: Układy nagrała w 1982 r. z grupą Jana Borysewicza. W tym samym roku z Tadeuszem Nalepą przygotowała materiał na LP, który wydany został dziesięć lat później jako CD.
We wrześniu 1982 r. wyjechała z kraju. Po pobycie w Holandii, USA i W. Brytanii zamieszkała w 1987 r. w Berlinie Zachodnim. W 1989 r. nagrała płytę w języku angielskim. Kilka pochodzących z niej piosenek zaprezentowała podczas recitalu na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’90. W 1995 r. nagrała w kraju CD Chcę inaczej.
Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 151 (reż. Ryszard Wolański). Jest laureatką nagrody głównej na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’80 za interpretację piosenek Tyle samo prawd, ile kłamstw i Wszystko, czego dziś chcę, II nagrody na FI Sopot ’80 za wykonanie piosenek Tyle samo prawd, ile kłamstw i Tydzień łez oraz licznych wyróżnień w plebiscytach czasopism „Na przełaj”, „Non Stop”, „Kurier Polski” i „Panorama”[1].