Nazwisko: |
Wojnowska, Elżbieta |
Data urodzenia: |
19 listopada 1948 |
Miejsce urodzenia: |
Częstochowa |
Piosenkarka i kompozytorka, także aktorka i pedagog. Studiowała na Wydziale Wychowania Muzycznego Studium Nauczycielskiego w Cieszynie i Wydziale Humanistycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach szkolnych brała udział w konkursach recytatorskich i piosenkarskich. Wystąpiła w spektaklach teatralnych W pustyni i w puszczy, Wesele i Drewniana miska wystawionych przez Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. W czasie studiów współpracowała z kabaretami i teatrzykami akademickimi. Finałem amatorskiej kariery był udział w Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie i w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1974 r., a także pierwsze nagrania płytowe: EP Elżbieta Wojnowska i SP Elżbieta Wojnowska, vol. 1-2.
Od 1976 r. występuje z autorskimi recitalami piosenek i songów do wierszy poetów, m.in. Bolesława Leśmiana, Cypriana Kamila Norwida, Bertolda Brechta, Władysława Broniewskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej, Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Jewtuszenki, Anny Achmatowej i Wiliama Szekspira oraz Andrzeja Bursy, Joanny Kulmowej, Ewy Lipskiej, Leszka Aleksandra Moczulskiego.
Wystąpiła w filmie muzycznym Podróże z Hagawem (reż. J. Gębski), gościnie zagrała w Teatrze STU w spektaklach Markietanki i Kobiety na tyłach wojsk w walce o pokój według Bertolda Brechta. Zrealizowała recitale TV: Moje piosenki, Zaduszki poetyckie, Jeśli kogoś obchodzi, Zawsze poezja ze mną, Dziesięć utworów o miłości, To owoc twój człowieku, Moja mała historia Polski, Songi Brechta, Pieśni Postne, Elżbieta i mężczyźni oraz spektakl teatralny z piosenkami Gwóźdź Sokratesa. Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 195 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego).
W latach 1986–1987 prowadziła zajęcia z interpretacji piosenki w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi i warsztaty poetyckie w Olsztynie. Wielokrotnie była gościem i jurorem Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA w Świnoujściu. Koncertowała także za granicą, m.in. w ZSRR, RFN, NRD, Czechosłowacji, Jugosławii, Wielkiej Brytanii, Mongolii, Francji i na Węgrzech. Jest kompozytorką pieśni własnego repertuaru do wierszy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (Ulica szarlatanów, Ulica Sarg), Wojciecha Burtowego (Żaden dźwięk), Bertolda Brechta (O bliźnim), Władysława Broniewskiego (Wieczorem, Ballady i romanse).
Jest laureatką:
– nagrody głównej na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie w 1974 r. (ex aequo z Kabaretem Pod Budą i Henrykiem Alberem),
– nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’74 za interpretację piosenki Zaproście mnie do stołu,
– I nagrody za recital na Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych OSET w Rzeszowie w 1984 r.,
– nagrody za interpretację na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1985 r.,
– nagrody FIDOF na festiwalu w Dreźnie (NRD) w 1985 r[1].