A cóż z tą Dzieciną

Klasyfikacja:

kolęda

Informacje

Melodię podają kancjonały benedyktynek staniąteckich z lat 1707, 1752, 1754 i 1758. Kantyczka karmelitańska Chybińskiego w II części, późnoosiemnastowiecznej, podaje melodię zupełnie różną. Melodię kolędy podaje również jeden z kancjonałów franciszkanek z pierwszej połowy XVIII w. Dziś powszechnie śpiewana jest wersja, którą opublikował Mioduszewski w Pastorałkach i kolędach z 1843 r.

Tekst notują cztery kancjonały franciszkańskie, w tym trzy z pierwszej połowy XVIII wieku, karmelitański rękopis BJ 3642 oraz rękopis BJ 3639; ze zbiorów drukowanych Kantyczki Szlichtyna z 1767 w dziale „pieśni nowych” i Pieśni nabożne z 1796 r. w analogicznym dziale. Kolęda liczy tam 10 zwrotek[1].

1. Polskie kolędy i pastorałki: [antologia: melodie i teksty], s. 62, 170.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu oraz muzyki utworu.

2. Śpiewnik kościelny katolicki: czyli największy podręcznik dla ludu i organistów w kościołach katolickich. Cz. 1, s. 18, 19.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu oraz muzyki utworu.

3. Śpiewnik młodej wsi: na 2 głosy, s. 67.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu oraz muzyki utworu.

4. 50 najwięcej używanych kolęd: na 4 głosy męskie, s. 3.
Publikacja nie zawiera informacji na temat autora tekstu i muzyki utworu. Publikacja zwiera dwie wersje melodii.

5. Boże Narodzenie: Piosnka pastuszka: Kolendy: Prelud pastoralny: na fortepian lub harmonium wraz z tekstem. Z. 1, s. 8.

6. A cóż z Tą dzieciną : kolęda.

7. Kolędy.