Ballada podwórzowa o przegranym Mussolińszczaku

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Tytuł:

Ballada podwórzowa o przegranym Mussolińszczaku

Autor słów:

Maliszewski, Aleksander[1], [2]

Melodia:

utworu Cyganka

Informacje

Opublikowana została 10 października 1943 r. w dodatku satyrycznym „Moskit”. Niebawem trafiła do repertuaru ulicznych i podwórzowych „artystów”, którzy śpiewali ją na melodię Cyganki („Nad Ebro falę goniąc spojrzeniem...”). Była to melodia niezwykle popularna, tzw. szlagierowa, do której już przed wojną układano teksty przeróżnych, krwawych opowieści balladowych[1].

Wiele tekstów zakazanych piosenek ukazywało się w konspiracyjnych wydawnictwach. Na przykład Posłuchajcie ludzie – w Wydawnictwie KOPR-u (luty 1943), także na ulotce wydawnictwa Stowarzyszenia Grajków Wędrownych Zaranie (grudzień 1943) itd. Bardzo interesującą książkę o tych utworach napisał Grzegorz ZałęskiSatyra w konspiracji[2].

Bibliografia