Nazwa: |
Golden Life |
Data powstania: |
1989 |
Gdański zespół nowofalowy utworzony w 1989 r. Pierwszy skład: Jacek Bogdziewicz – bg., Sławomir Czarnata – g., Jolanta Furmaniak – voc., Waldemar Furmaniak – voc., perc., Borys Haczewski – voc., Jarosław Niemczyk – dr., Jarosław Turbiarz – g., kbrd. W tym samym roku dokonał nagrań dla Rozgłośni Harcerskiej Polskiego Radia. W 1991 r. ukazał się debiutancki CD Midnight Flowers. W plebiscycie „Magazynu Muzycznego” zwyciężył w czterech kategoriach: zespół roku 1991, najlepszy debiut, najlepsza płyta, najlepsza okładka.
Uczestniczył w wielu imprezach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. w katowickich Odjazdach, Festiwal Muzyki Rockowej w Jarocinie, Sopot Rock Festival. W 1992 r. zdobył główną nagrodę w postaci kontraktu płytowego i promocji na MTV Pop Song Festival w Bergenz (Austria). Realizacja kontraktu nie doszła jednak do skutku z winy organizatora imprezy[1].
Po pożarze w Hali Stoczni Gdańskiej zespół Golden Life nagrał utwór pt. „24.11.94”. Dochód ze sprzedaży singla został przekazany na fundusz pomocy ofiarom katastrofy[4].
Piosenka Niebo z CD Natura znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu pt. Młode wilki (reż. Jarosław Żamojda). W 1995 r. koncertował w ośrodkach polonijnych USA oraz na Festiwalu Polskim w Chicago[1].
Zespół otrzymał nominacje do nagrody Fryderyk ’97 w kategorii Album Roku Pop za płytę pt. Blueberd (premiera styczeń ’97) oraz nominację do nagrody przyznawanej przez miesięcznik „Machina” w kategorii przebój roku za utwór Dobra, dobra, dobra. W 1997 r. zespół wziął udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu pt. Szczęśliwego Nowego Jorku (reż. Janusz Zaorski), a w 1999 r. przebój Dobra, dobra, dobra został wykorzystany w produkcji Fuks (reż. Maciej Dutkiewicz)[4].
Z zespołem współpracowali m.in.: Jacek Brandowski, John Porter, Grzegorz Skawiński – g., Jacek Binasiewicz – dr., Maciej Łyszkiewicz – kbrd., Liroy, Anna Męczyńska – voc.
W 2003 r. nagrał CD www.GoldenLife.pl w składzie: Jacek Bogdziewicz – bg., Tomasz Kamiński – g., Maciej Próchnicki – dr., Jarosław Turbiarz – g., kbrd., Adam Wolski – voc. Po śmierci Macieja Próchnickiego perkusistą zespołu został Karol Skrzyński-Paszkowicz[1].
W 2004 r. ukazała się kolejna składanka zespołu z serii Gwiazdy XX Wieku z największymi przebojami grupy. W 2008 r. natomiast ukazał się krążek pt. Hello, hello. Został nagrany w składzie: Adam „Wola” Wolski – voc., Karol Skrzyński – dr., perc., Jacek „Bodek” Bogdziewicz – bg., voc., Jarek „Pastyl” Turbiarz – gitary, syntezatory programowanie, voc., Tomasz Kamiński – gitary, voc. Teksty piosenek to refleksje dojrzałych muzyków o życiu w czasach „korporacji”, czyli w czasach pośpiechu, braku zrozumienia, pustych bibliotek. Krążek ma rock&rollowy charakter i przypomina Golden Life sprzed lat, jednak w nieco łagodniejszej, spokojniejszej i dojrzalszej wersji. Singlem promującym album był utwór pt. Ty i ja.
Obecny skład grupy to: Adam „Wola” Wolski – voc., Karol Skrzyński – dr., Jarosław „Pastyl” Turbiarz – g., Jacek „Bodek” Bogdziewicz – bg., Paweł „Smaga” Smakulski – g[2].
W 2010 r. zespół obchodził jubileusz 20-lecia istnienia na rynku muzycznym. Z tej okazji 31 stycznia 2010 r. Golden Life wystąpił z koncertem w trójkowym studiu im. Agnieszki Osieckiej w imprezie z cyklu „Gwiazda za abonament”. Te koncerty były podziękowaniem dla słuchaczy regularnie płacących abonament radiowo-telewizyjny, a biletem na występ był dowód opłaty[3].
1. |
|
2. |
http://www.goldenlife.pl/ |
3. |
https://www.polskieradio.pl/89/3/Artykul/186894%2CRadio-dziekuje-za-abonament-koncertem-Golden-Life |
4. |
https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1125344 |