Kabaret Koń Polski

Zgłoszenie do artykułu: Kabaret Koń Polski

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Kabaret Koń Polski

Koń Polski

Data powstania:

1985

Informacje

Kabaret powstał w 1985 r. i ze swoim pierwszym programem przyjechał na PAKĘ, gdzie otrzymał Grand Prix. Był to początek kariery zespołu, uznanego w tamtych czasach za najostrzejszy kabaret polityczny. Tak początki działalności wspomina Leszek Malinowski:

„Dla mnie, człowieka wówczas dwudziestokilkuletniego, PAKA była oknem na świat, pozwoliła wyzwolić się z prowincji. Gdyby nie ona, być może po swoich studiach kręciłbym teraz kranami przepuszczając ścieki z jednego basenu do drugiego w jakiejś podrzędnej oczyszczalni. PAKA pozwoliła mi wyskoczyć z tego grajdołka, jakim jest nasze niewątpliwie miłe miasteczko. Podczas jednego z Przeglądów otrzymałem wraz z kabaretem specjalną nagrodę – występ w gabinecie J.M. Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po tym występie poczułem się tak, jakbym rzeczywiście otrzymał dyplom Uniwersytetu. W tym momencie pozbyłem się całkowicie kompleksu prowincjusza, poczułem, że robię coś, co naprawdę jest ważne.

PAKA pozwoliła mi także przestać obawiać się cenzury. Był rok 1985, kiedy kazano mi wysłać teksty do sprawdzenia w Krakowie. Skecz Wybory, który został oceniony jako najlepszy na pierwszej PACE, był scenką mimiczną, w związku z tym, rzecz jasna, nie mogłem przesłać tekstu. Skecz pokazaliśmy i zrobiła się afera, bo numer, który otrzymał Grand Prix, cenzura „zdjęła” w całości. Nie mogliśmy pokazać go podczas występu laureatów. Odbyły się nużące pertraktacje i skecz dopuszczono pod warunkiem, iż... tytułowe wybory będą odbywać się w Kole Gospodyń Wiejskich. Przebrano nas zatem w chustki i sukienki i... otrzymaliśmy owacje na stojąco. Nie był to pierwszy przypadek, gdy cenzura udoskonaliła program”[1].

W latach późniejszych kabaret otrzymał wiele nagród na różnych festiwalach, między innymi: „Złotą Szpilkę” Lidzbarskich Biesiad Satyry i Humoru, nagrodę główną Ogólnopolskich Targów Kabaretowych „Otaka” we Wrocławiu, pierwsze miejsce Festiwalu Osobliwości Kabaretowych „Foka” w Warszawie oraz prestiżową Nagrodę Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego przyznaną przez Urząd Rady Ministrów i jury, w którym zasiadali m.in. Andrzej Wajda i Andrzej Łapicki.

Kabaret występował między innymi w Chicago, Nowym Jorku, San Francisco i na Florydzie, w Niemczech, Francji, Anglii, Szkocji, Irlandii, Belgii, Włoszech, Austrii[2].

Od 1995 roku zespół jest gospodarzem „Festiwalu Kabaretu” w Koszalinie. Obecnie zajmuje się satyrą obyczajową.

z zespołem współpracowali: Małgorzata Franek, Celina Monikowska-Martini, Piotr Kryszan, Jan Martini, Roman Franczak, Mieczysław Giedrojć[3].

Bibliografia

1. 

Magiczny Świat Kabaretu: PaKA 1985–2001, s. 236.

2. 

http://www.kabaretkonpolski.pl/.
Strona internetowa Kabaretu Koń Polski [odczyt: 01.12.2016].

3. 

Kozłowska, Agnieszka.
Archiwum prywatne.