Kurtyna Siemiradzkiego

Zgłoszenie do artykułu: Kurtyna Siemiradzkiego

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Kurtyna Siemiradzkiego

Data powstania:

marzec 1997

Informacje

Zespół Kurtyna Siemiradzkiego powstał w marcu 1997 r. jako niespodzianka II „Krakowskiego Rautu Aktorów”. To grupa rockowa złożona z krakowskich aktorów, w osobach: Grzegorza Łukawskiego, Piotra Pilitowskiego, Maurycego Polaskiego, Jacka Wojciechowskiego i Maxa Szelęgiewicza. Na co dzień są aktorami związanymi z krakowskimi teatrami, jednak sprzeciwiają się modzie na „śpiewanie aktorskie”. Z wyjątkiem Maxa Szelęgiewicza, który jest muzykiem zawodowym, nie mają wykształcenia muzycznego i z muzyką mieli wcześniej kontakt wyłącznie jako aktorzy. Swoje występy traktują jednak z należytą powagą, doskonaląc kunszt muzyczny u najlepszych krakowskich muzyków.

Ze swoimi „spektaklami” rockowymi występowali w całej Polsce. Ich występy są bezpretensjonalne i pełne wdzięku. To doskonale przyjmowany przez publiczność rockowy żart i rodzaj teatralizowania muzycznej przestrzeni. Przebrani w peruki i kolorowe stroje stylizowane na lata 60-tych i 70-tych, grają swoją ulubioną muzykę we własnych, oryginalnych aranżacjach. Nikogo nie naśladują i wbrew pozorom nie są to prześmiewcze pastisze. Ich interpretacje, choć nieco szalone, są pełne żaru i prawdy. Ci „śpiewający inaczej”, jak sami mówią, utrwalają w świadomości słuchaczy przeboje klasycznego rocka, utwory The Animals, The Beatles, Breakoutu, The Doors, Pink Floyd, The Rolling Stones, The Sex Pistols i wielu innych, wracając do korzeni rocka i składając hołd wybitnym postaciom rockowej sceny[1].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław

2. 

http://www.teart.art.pl/kurtyna.htm
Artykuł na temat zespołu Kurtyna Siemiradzkiego w wortalu teatralnym [odczyt: 15.04.2010].