Kulturka

Zgłoszenie do artykułu: Kulturka

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Kulturka

Data powstania:

1998

Informacje

Zespół Kulturka powstał w 1998 r. z inicjatywy kompozytora Krzysztofa Filusa i wokalistki Joanny Mendyki. Obok nich tworzą go dzisiaj: Piotr Płonka – g., Piotr „Mazur” Mazurkiewicz – bg., Artur Malik – dr., Maciej Rapacz – kbrd. i Marek Krupa – sxf. Zespół wystąpił na wielu imprezach organizowanych przez RMF FM i Teatr STU, a także m.in. na prestiżowym festiwalu „Top Trendy” w 2003 r. w Sopocie, gdzie pokazał się m.in. obok Kasi Klich, Smolika i Cool Kids Of Death. W październiku 2004 r. wystąpił na gali Festiwalu Yach Film w Gdyni. Grał z najpopularniejszymi zespołami w Polsce, takimi jak: Blue_Café, Budka Suflera, T. Love, VooVooWilki.

W 2001 r. wydał pierwszy singiel pt. Bałtyk. Trzy lata później ukazała się jego debiutancka płyta pt. Nie chcę spać z 2004 r., którą promowały koncerty m.in. w Stanach Zjednoczonych i trzy single – Kraj marynarek, Miłość nad morzem (jeden z hitów lata 2004) i Piosenka dla Jurka. Niektóre kompozycje zawarte na płycie zostały zamieszczone na ścieżce dźwiękowej do dwóch filmów amerykańskich – Runaways DivasDirty Work. Na repertuar zespołu składają się przebojowe rockowe kompozycje w nowoczesnych aranżacjach do tekstów pisarki i poetki Joanny Oparek, wykonywane przez wokalistkę (Joanna Mendyka) obdarzoną mocnym i oryginalnym głosem, dodajmy: laureatkę jednej z edycji programu TVN pt. Droga do gwiazd. Z zespołem współpracował Paweł Mąciwoda-Jastrzębski – bg[1].

Bibliografia

1. 

Rabiański, Radosław

2. 

http://www.kulturka.pl/
Oficjalna strona internetowa zespołu Kulturka [odczyt: 15.04.2010].