Nowa Grupa Jacka Lecha

Zgłoszenie do artykułu: Nowa Grupa Jacka Lecha

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwa:

Nowa Grupa Jacka Lecha

Data powstania:

1973

Informacje

W lutym 1973 r. Jacek Lech założył Nową Grupę w składzie: Tadeusz Bratus (eks Taranty) – gitara; Andrzej Magnuszewski – gitara basowa; Grzegorz Grycań – organy i Zbigniew Czarnecki – perkusja. Zanim Nowa Grupa dała się poznać publiczności lider uległ w Zielonej Górze wypadkowi samochodowemu, który spowodował zawieszenie działalności zespołu.

Z początkiem 1974 r. formacja reaktywowała się w składzie: Marek Migdalski (eks Rodzina Pastora) – gitara; Marceli Głowiak – gitara; Bogdan Lewandowski (eks Janczary) – pianino, organy; H. Pella – gitara basowa oraz Zbigniew Wesołowski – perkusja zastąpiony przez Zbigniewa Lewandowskiego (eks Spisek Sześciu). Pierwszym przebojem Nowej Grupy był utrzymany w konwencji popowej Co jej mogłeś dać.

Nowa Grupa towarzyszyła w nagraniach trzech kompozycji solowego albumu Jacka Lecha Lech_Jacek_Badz_szczesliwa_(LP)_Pronit_1974.

Od stycznia 1975 r. z Nową Grupą związana była Lucyna Owsińska (eks Pro Contra – śpiew.

Wkrótce Jacek Lech stał się typowym przedstawicielem muzyki środka, a Nowa Grupa sprowadzona została do roli anonimowego zespołu towarzyszącego[2].

Bibliografia

1. 

http://www.kppg.waw.pl/
Katalog Polskich Płyt Gramofonowych [odczyt: 02.02.2015].

2. 

http://retromuzyka.pl/
Retrospekcja Sceny Muzycznej [odczyt: 02.02.2015].