Nazwisko: |
Rynkowski, Ryszard |
Data urodzenia: |
9 października 1951 |
Miejsce urodzenia: |
Elbląg |
Piosenkarz, kompozytor i pianista. Studiował na Wydziale Wychowania Muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej. Potem muzykował w amatorskich zespołach Elbląga. Prowadził też licealny kabaret „Tak To Bywa”, który w 1968 r. na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej zdobył II nagrodę. W 1972 r., w czasie studiów, wystąpił z grupą El na V Festiwalu Kultury Studenckiej w Olsztynie. Jako laureat tej imprezy wziął udział w Warsztatach Jazzowych w Chodzieży.
W 1973 r. przeniósł się do Warszawy. Współpracował jako korepetytor z Operetką Warszawską i jako akompaniator z Teatrem na Targówku. Pierwsze piosenki skomponował na potrzeby tej sceny. Pierwszą kompozycją utrwaloną na płycie była piosenka W tańcu zaczyna się miłość w wykonaniu Waldemara Koconia.
W latach 1977–1978 był pianistą grupy Gramine. Później współpracował z zespołem Victoria Singers, początkowo jako instrumentalista, a po odejściu Grzegorza Markowskiego, jako wokalista. Z formacji tej powstała w 1979 r. grupa Vox, z którą związany był do czerwca 1987 r. jako wokalista i kompozytor. Napisał wówczas m.in. piosenkę Masz w oczach dwa nieba, która zdobyła III nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’79, oraz Bananowy song, nagrodzony Brązową Lirą na festiwalu w Bratysławie (Czechosłowacja) w 1980 r.
Od 1987 r. występuje jako solista. Zagrał epizodyczną rolę ochroniarza Fuksa w filmie V.I.P. (reż. Juliusz Machulski).
Jest laureatem:
– I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’89 za Wypijmy za błędy,
– nagrody dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’90,
– I nagrody w konkursie kompozytorskim zorganizowanym przez hiszpański Czerwony Krzyż w 1991 r.,
– Grand Prix na festiwalu w Çesme (Turcja) w 1992 r. za wykonanie własnej piosenki Szczęśliwej drogi, już czas,
– Grand Prix i I nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’94 za Mrok,
– nagrody Oddziałów Terenowych TVP SA i nagrody Programu I Polskiego Radia i dziennika „Rzeczpospolita” za Ten sam klucz na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’99,
– Grand Prix i Superjedynki w kategorii wokalista na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2001,
– nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyk 2001 w kategorii wokalista roku,
– Superjedynki w kategorii wokalista na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2002,
– Kryształowego Kamertonu Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2008[1].