Abratowski, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Abratowski, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Abratowski, Jerzy

Data urodzenia:

22 kwietnia 1929

Miejsce urodzenia:

Lwów

Data śmierci:

28 stycznia 1989

Miejsce śmierci:

Los Angeles

Informacje

Kompozytor i pianista, jeden z pierwszych organistów rozrywkowych. Pochodził z rodziny muzyków – dziadek był organistą w kościele św. Antoniego we Lwowie, ojciec profesorem w tamtejszym konserwatorium. Naukę muzyki rozpoczął w czwartym roku życia. W czasie wojny mieszkał w Tarnowie, gdzie tuż po wyzwoleniu ukończył gimnazjum. Muzykologię studiował we Wrocławiu. Tam też pracował jako pianista i kompozytor w Teatrze Małego Widza i w Polskim Radio. W 1952 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie prowadził zespół instrumentalny, towarzyszący w nagraniach i koncertach sławnym polskim wykonawcom. Później poświęcił się pracy kompozytorskiej. Jest kompozytorem musicalu Wygnanie z raju (współautorem jest Krzysztof Komeda, libretto napisał Krzysztof Boruń oraz Andrzej Tylczyński), autorem muzyki do filmów krótkometrażowych, sztuk teatralnych i dla kabaretu Szpak.

Stworzył także około stu pięćdziesięciu piosenek. Zdobył II nagrodę na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Sopot ’62 za utwór Szeptem. Jego kompozycje śpiewali m. in.: Hanna Banaszak, Mieczysław Fogg, Anna German, Kalina Jędrusik, Krystyna Konarska, Joanna Rawik, Danuta Rinn, Irena SantorLudmiła Jakubczak (prywatnie żona Abratowskiego). Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 2 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1967 r., po śmierci żony w wypadku samochodowym, którego był sprawcą, wyemigrował do USA. Pracował tam jako muzyk. Komponował, akompaniował, demonstrował nowe modele organów. Zginął od przypadkowej kuli w czasie napadu rabunkowego w Los Angeles, gdzie został pochowany[1].

Bibliografia