Jakubczak, Ludmiła

Zgłoszenie do artykułu: Jakubczak, Ludmiła

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Jakubczak, Ludmiła

Data urodzenia:

17 czerwca 1939

Miejsce urodzenia:

Tokio (Japonia)

Data śmierci:

5 listopada 1961

Miejsce śmierci:

okolice Błonia

Informacje

Piosenkarka i tancerka. Dzieciństwo spędziła na Ukrainie. Na początku lat 50-tych zamieszkała w Warszawie, gdzie uczęszczała do szkoły baletowej i uczyła się śpiewu u Wandy Wermińskiej. W 1958 r. wzięła udział w organizowanym przez Polskie Radio konkursie dla piosenkarzy amatorów. Wystąpiła także w pierwszym programie estradowym warszawskiego Teatru Piosenki w hotelu Bristol w Warszawie. Interpretacją piosenki Alabama zwróciła na siebie uwagę publiczności i twórców. Nawiązała wówczas współpracę m.in. z Jerzym Abratowskim (późniejszym mężem), kompozytorem większości jej repertuaru. Śpiewała także piosenki zagraniczne z polskimi tekstami Bogusława Choińskiego, Jana Gałkowskiego, Oli Obarskiej i Wiesława Orłowskiego. W 1960 r. Gdy mi ciebie zabraknie w jej wykonaniu zdobyło I miejsce w plebiscycie czytelników „Expressu Wieczornego” na najpopularniejszą polską piosenkę powojenną. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’61 otrzymała III nagrodę za interpretację. Dokonała nagrań dla archiwum Polskiego Radia i płytowych z orkiestrami Edwarda CzernegoStefana Rachonia oraz z zespołami Jerzego Abratowskiego i Bogusława Klimczuka. Zginęła w wypadku samochodowym[1].

Bibliografia