Danel, Renata

Zgłoszenie do artykułu: Danel, Renata

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Danel, Renata

Data urodzenia:

4 sierpnia 1959

Miejsce urodzenia:

Czechowice-Dziedzice

Informacje

Piosenkarka, także kompozytorka i autorka tekstów. Absolwentka Sekcji Wokalnej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Urszuli Mitręgi. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie pod kierunkiem ojca. W 1976 r. debiutowała jako piosenkarka amatorka na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie zdobyła „Złoty Samowar”. W tym samym roku rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, z którą dokonała pierwszych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia. W 1977 r. zdobyła I nagrodę w koncercie Debiuty na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za interpretację piosenki pt. Nim przyjdzie jesień oraz stypendium Ministra Kultury i Sztuki, a także roczną opiekę artystyczną Studia 2 TVP.

Jest laureatką III nagrody w koncercie Premiery na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’78. Reprezentowała polską piosenkę na festiwalach Intertalent ’81 w Gottwaldovie (Czechosłowacja), Bratysławska Lira ’82 (Czechosłowacja), Drezno ’82 (NRD), Lublana ’83 (Jugosławia). Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Jordanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. W 1987 r. zawiesiła działalność artystyczną.

Do muzyki powróciła w 1995 r. autorskim CD Renata Danel: Nie wyjeżdżaj kochany beze mnie z piosenkami do tekstów Anny Bernat. Jest kompozytorką piosenek własnego repertuaru, a także utworów dla grupy Familia, Ryszarda Rynkowskiego, Ewy Śnieżanki i zespołu Vox[1].

Bibliografia