Frajndt, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Frajndt, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Frajndt, Andrzej

Data urodzenia:

6 listopada 1951

Miejsce urodzenia:

Cieplice Śląskie

Informacje

Piosenkarz. Ukończył Wydział Piosenkarski Średnią Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W czasie nauki śpiewał z zespołami Bardowie i Omen Quartet. W 1972 r. wystąpił z grupą Quorum na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku rozpoczął współpracę z zespołem Partita, w którym śpiewał do 1976 r. Po nagraniu solowego SP z piosenkami Podaj rękę w taki czasZanim luną deszcze związał się z amerykańską grupą młodzieżową Up With People i wyjechał na kilka miesięcy do USA.

Po powrocie koncertował w kraju. W 1978 r. wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Dreźnie (NRD). W latach 80-tych przebywał na kontraktach piosenkarskich w Szwecji i Szwajcarii. Po powrocie do kraju założył własną agencję artystyczną. Współpracuje także jako dziennikarz z Warszawską Telewizją Kablową Porion. Z jego inicjatywy reaktywowała się Partita, która wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’93[1].

Andrzej Frajndt jest także konferansjerem i narratorem, współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, prowadząc koncerty operowe i spektakle baletowe na deskach teatrów całej Polski. Ponadto jest solistą happeningowej grupy rockowej Zielono Czarni (formacja złożona ze znanych muzyków, instrumentalistów i wokalistów big-beatowych zespołów z lat 60-tych i 70-tych). Jest także często jurorem konkursów i festiwali muzyki młodzieżowej. Sprawował wieloletnią opiekę dydaktyczno-artystyczną nad jedną z Warszawskich Scen Rockowych.

Otrzymał wiele nagród, w tym Medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”, przyznany w 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego[2].

Bibliografia

1. 

Wolański, Ryszard

2. 

http://www.partita.pl/
Oficjalna strona internetowa zespołu Partita [odczyt: 23.05.2014].