Gerczak, Roman

Zgłoszenie do artykułu: Gerczak, Roman

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Gerczak, Roman

Data urodzenia:

8 lutego 1946

Miejsce urodzenia:

Sulechów

Informacje

Piosenkarz i aktor estradowy. Zadebiutował jako piosenkarz w 1964 r. w zespole estradowym Marka Koniecznego. Od 1966 r. związany wrocławskim środowiskiem kabaretowym, współtworzył kabaret Pinezka. Rok później związał się z kabaretem Sinus i Paragraf. W latach 1968–1970 w Studenckim Teatrze „Kalambur” zagrał główne role w sztukach Zegary (reż. Włodzimierz Herman), W rytmie słońca (reż. Bogusław Litwiniec), Hajer (reż. Stanisław Szelc). Równocześnie występował z kabaretem Elita (Sprasowane twarze, Kadroskop, Majdan, Czym kurna chata bogata, Nie angielskie, nie kreolskie). Współpracował także jako piosenkarz i aktor z warszawskim kabaretem „Stodoła” i Klubem Piosenki Związku Polskich Autorów Kompozytorów. W 1976 r. nagrał dla wytwórni Polskie Nagrania czwórkę, dokonał też licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia w Łodzi, Katowicach, Warszawie i Wrocławiu. Jest laureatem:

– nagrody dla kabaretu Elita na Festiwalu Artystycznym Młodzieży Akademickiej FAMA ’70 za piosenkę Nie angielskie, nie kreolskie,

– I nagrody na Zimowej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Opolu oraz nagrody TVP na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’71 za piosenkę Kurna chata,

– wyróżnienia za interpretację piosenki Urodziny dziadka na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’73,

– nagrody za interpretację piosenki Zabrałaś mi lato (ex aequo) na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’74,

– Gwoździa Sezonu w 1978 r. dla programu Bardzo przyjemny wieczór, w którym brał udział wraz z Alicją Majewską, Ewą Kuklińską i zespołem Aura.

Od 1996 r. prowadzi własną agencję koncertową BOI[1].

Bibliografia