Gniatkowski, Janusz

Zgłoszenie do artykułu: Gniatkowski, Janusz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Gniatkowski, Janusz

Data urodzenia:

6 czerwca 1928

Miejsce urodzenia:

Lwów

Data śmierci:

24 lipca 2011

Miejsce śmierci:

Poraj

Informacje

Piosenkarz, także kompozytor. W dzieciństwie śpiewał w chórze szkolnym. Po wojnie osiedlił się w Katowicach, gdzie pracował jako kierownik świetlic zakładowych. Prywatnie uczył się śpiewu. Z rekomendacji Waldemara Kazaneckiego wziął w 1954 r. udział w nagraniach radiowych organizowanych przez Jerzego Haralda w Rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach do programu Piosenka tygodnia. Rok później z Janem DankiemNataszą Zylską został solistą zespołu estradowego, z którym koncertował w kraju i za granicą, m.in. w ZSRR, Austrii, RFN, NRD, Czechosłowacji, Danii, Jugosławii, Mongolii, na Węgrzech oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Śpiewał także z zespołami Zygmunta Wicharego, Ireneusza Wikarka i Jana Cajmera oraz, za granicą, z orkiestrami Maxa Gregera i Guntera Gollascha. W 1958 r. na Festiwalu Muzyki Rozrywkowej w Budapeszcie zdobył II nagrodę.

Wystąpił w filmie pt. Trzy starty. Od końca lat 60-tych koncertował głównie za granicą. Dokonał licznych nagrań dla archiwum Polskiego Radia oraz na szybkoobrotowe płyty wytwórni Muza. Dwa LP wydał w USA i Australii. W 1979 i 1989 r. wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncertach wspomnieniowych. Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 23 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). W 1991 r. uległ wypadkowi i wycofał się z estrady[1].

Bibliografia