Harald, Jerzy

Zgłoszenie do artykułu: Harald, Jerzy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Harald, Jerzy

Właściwie:

Liersz, Jan

Data urodzenia:

12 listopada 1916

Miejsce urodzenia:

Poznań

Data śmierci:

18 sierpnia 1965

Miejsce śmierci:

Katowice

Informacje

Pianista, skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Gry na fortepianie uczył się prywatnie, później w Śląskim Konserwatorium Muzycznym. Od 1938 r. do wybuchu wojny współpracował z Polskim Radiem w Katowicach jako akompaniator i członek orkiestry radiowej. Lata okupacji spędził w ukryciu, dorywczo pracując jako organista kościelny. Po wojnie ponownie związał się z Rozgłośnią Polskiego Radia w Katowicach. W latach 1945–1947 był kierownikiem Redakcji Muzyki Rozrywkowej. Równocześnie prowadził Małą Orkiestrę Rozrywkową Rozgłośni Śląskiej Polskiego Radia. Od 1947 r. pod pseudonimem Jerzy Harald kierował Orkiestrą Taneczną Rozgłośni Śląskiej. Dla niej komponował i aranżował. Dla archiwum Polskiego Radia dokonał z nią wielu nagrań utworów instrumentalnych i piosenek. Śpiewali je stale współpracujący z orkiestrą soliści: Regina Bielska, Olgierd Buczek, Jan Danek, Janusz Gniatkowski, Maria Koterbska, Marta Mirska, Jerzy Połomski, Irena SantorNatasza Zylska. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych (współpracował z Teatrem im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach); filmów animowanych, krótkometrażowych i fabularnych, słuchowisk radiowych, piosenek[1].

Bibliografia