Zylska, Natasza

Zgłoszenie do artykułu: Zylska, Natasza

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Zylska, Natasza

Właściwie:

Zygelman, Natasza

Data urodzenia:

13 grudnia 1933

Miejsce urodzenia:

Wilno

Data śmierci:

29 marca 1995

Miejsce śmierci:

Tel Awiw

Informacje

Piosenkarka. Z wykształcenia technik górniczy. Przez rok studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Zadebiutowała w 1954 r. w zespole estradowym, działającym przy Wojewódzkim Domu Kultury w Katowicach. Później została solistką Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w Katowicach prowadzonej przez Jerzego Haralda, a następnie Waldemara Kazaneckiego. Śpiewała także z zespołami Jana Cajmera, Józefa Mazurkiewicza, Juliusza Skowrońskiego i Zygmunta Wicharego.

Dokonała licznych nagrań solowych oraz w duetach z Janem DankiemJanuszem Gniatkowskim dla archiwum Polskiego Radia i na SP, wydane przez Muzę. Występowała za granicą, m.in. w ZSRR, NRD, Czechosłowacji, Rumunii, na Węgrzech, w RFN, Albanii i Chinach.

W 1963 r. wyemigrowała do Izraela, gdzie przez kilka lat kontynuowała karierę piosenkarską. Koncertowała m.in. we Francji, Holandii i Belgii. Z końcem lat 60-tych wycofała się z estrady i poświęciła plastyce. Od 1984 r. często odwiedzała kraj. Wielokrotnie była gościem programów muzycznych w Polskim Radio i TVP[1].

Bibliografia