Grześkowiak, Kazimierz

Zgłoszenie do artykułu: Grześkowiak, Kazimierz

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Grześkowiak, Kazimierz

Data urodzenia:

1 marca 1941

Miejsce urodzenia:

Ostrów Wielkopolski

Data śmierci:

13 stycznia 1999

Miejsce śmierci:

Lublin

Informacje

Autor tekstów piosenek, kompozytor, piosenkarz. Studiował orientalistykę (języki perskie) na Uniwersytecie Jagiellońskim, był słuchaczem Seminarium Duchownego w Poznaniu, studiował także na Wydziale Filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczył się gry na skrzypcach, fortepianie i gitarze. W czasie studiów w Poznaniu i Lublinie współpracował z kabaretami studenckimi. Debiutował jako piosenkarz na I Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie. W 1966 r. zajął V miejsce w tej imprezie. W tym samym roku otrzymał nagrodę za debiut autorsko-wykonawczy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za własną piosenkę Czy mnie już nie kochasz.

W latach 1968–1974 współpracował z Silną Grupą „Pod Wezwaniem”, w której śpiewał i grał na gęślach. Po rozwiązaniu tego zespołu występował z solowymi recitalami lub grupą Quo Vadis. Współpracował z kabaretem Pod Egidą, brał udział w licznych programach estradowych prezentowanych w kraju i za granicą. Jest autorem i kompozytorem własnego repertuaru, współautorem (z Joanną Kulmową) tekstów mszy beatowej Pan przyjacielem moim, muzyki do widowiska Stanisława Grochowiaka Narzeczone.

Wspólnie z kompozytorką Katarzyną Gaertner otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’68 za Odmieńca. Z Silną Grupą „Pod Wezwaniem” zdobył nagrodę dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69, a rok później nagrodę TVP za To je moje.

Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 17 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego) oraz programów TV: Recital Kazimierza Grześkowiaka, Śpiewnik ilustrowany, Gwiazdy tamtych lat – Kazimierz Grześkowiak. Wystąpił w filmie Rzeczpospolita babskaMilion za Laurę (reż. Hieronim Przybył). Piosenka Kawalerskie noce dała tytuł koncertowi na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1999 r. z udziałem m.in. Marka Bałaty, Golec uOrkiestry, KazikaPawła Kukiza oraz płycie (CD Kawalerskie noce – piosenki Kazimierza Grześkowiaka), poświęconych jego twórczości[1].

Bibliografia