Nazwisko: |
Kaszycki, Jerzy |
Data urodzenia: |
10 lipca 1926 |
Miejsce urodzenia: |
Kraków |
Pianista i kompozytor, realizator i reżyser dźwięku i wizji. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu Jana Hoffmana i kompozycji u Stanisława Wiechowicza. W latach 1952–1961 był redaktorem muzycznym w Rozgłośni Polskiego Radia w Krakowie, realizatorem nagrań z udziałem krakowskich piosenkarzy oraz zespołów rozrywkowych, kameralnych i orkiestr. Był jednym ze współzałożycieli Sekstetu Organowego Polskiego Radia pod kierownictwem Andrzeja Kurylewicza. Od 1961 r. jest redaktorem muzycznym w OTV Kraków. W latach 1961–1982 kierował tamtejszą Redakcją Programów Muzycznych. Tworzył cykle programowe Wieczór bez gwiazdy, Spotkania z jazzem, Impresje jazzowe, Wieczorne serenady i Piosenki z krakowskich podwórek.
Jest kompozytorem:
– muzyki do słuchowisk radiowych oraz spektakli teatralnych dla wielu scen w kraju i dla Teatru Telewizji, m.in. do Antygony, Jaki piękny dzień (reż. Jerzy Kaliszewski), Parady, Inwazji z Aldebarana, Solaris (reż. Jerzy Grotowski), Odysei, Fausta (reż. Mieczysław Kotlarczyk), Radości z odzyskanego śmietnika, Smoka, Dziadów (reż. Jerzy Krassowski), Wesela (reż. Andrzej Wajda);
– muzyki kameralnej i symfonicznej, m.in. Uwertury symfonicznej, Tryptyku ludowego na chór i orkiestrę symfoniczną, Tria fortepianowego, Kwartetu smyczkowego, Tryptyku koncertującego na orkiestrę smyczkową, kotły i fortepian, Dialogu na harfę i flet, Stereo-sonaty na dwa fortepiany, flet, wiolonczelę i taśmę preparowaną głosu;
– piosenek m.in. dla Anny German, Hanki Koniecznej, Jerzego Połomskiego, Sławy Przybylskiej, Joanny Rawik, Marty Stebnickiej i Andrzeja Zauchy.
Jest bohaterem hasła w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 46 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Zdobył I nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’63 za piosenkę pt. Jeśli chcesz, proszę wstąp[1].