Kubasińska, Mira

Zgłoszenie do artykułu: Kubasińska, Mira

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kubasińska, Mira

Data urodzenia:

8 września 1944

Miejsce urodzenia:

Starachowice

Data śmierci:

25 października 2005

Miejsce śmierci:

Otwock

Informacje

Wokalistka, jeden z pierwszych kobiecych głosów polskiego rocka lat 60-tych. Zadebiutowała jako piosenkarka w radiowym programie Mikrofon dla wszystkich. W Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie mieszkała z rodzicami, tańczyła w tamtejszym zespole pieśni i tańca, współpracowała też jako piosenkarka z zespołem Melorytm. W 1963 r. z Tadeuszem Nalepą została finalistką II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Koncertowała z kabaretem Estrady Rzeszowskiej Porfirion.

W 1964 r. wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie zdobyła wyróżnienie. Reprezentowała też polską piosenkę na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’64. W tym samym roku została wokalistką zespołu London Beat. W 1966 r. zastąpiła Stana Borysa w zespole Blackout.

W latach 1968–1975 była wokalistką zespołu Breakout. Po jego rozpadzie wycofała się z życia artystycznego. Występowała sporadycznie, zwykle na koncertach poświęconych jubileuszom zespołu Breakout (1985 r.), Blackout (1992 r.) i polskiego rocka (1986 r., 1991 r., 1996 r.).

Powróciła na estradę w 1993 r. Współpracowała m.in. z Kasą Chorych, Nocną Zmianą Bluesa, duetem After Blues, KGB, otwocką grupą Bluesquad i Zielono-Czarnymi. Z Quo Vadis nagrała piosenkę Wielki ogień, która znalazła się na CD Quo Vadis: Uran[1].

Bibliografia