Kudelski, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Kudelski, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Kudelski, Andrzej

Pseudonim:

Jerzyński, Andrzej

Lach, Andrzej

Data urodzenia:

2 lutego 1931

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

12 lutego 1980

Miejsce śmierci:

Warszawa

Informacje

Autor tekstów piosenek, dziennikarz i reporter radiowy. Od połowy lat 50-tych do 1976 r. współpracował z Polskim Radiem. Realizował reportaże o tematyce kulturalnej i muzycznej. W 1958 r. z Jerzym Janickim, Witoldem Zadrowskim i Andrzejem Zdanowskim współtworzył radiowy magazyn kulturalny Parnasik. Był także autorem i współtwórcą:

– audycji radiowych Nowe, nowsze, lubiane, Krasnoludki są na świeciePiosenki od ręki;

– programów TV, m.in. Przeboje świata.

– libretta musicalu Podróż do wnętrza poduszki (współaut. Jerzy Bekker, muz. Jacek Szczygieł);

– tekstów piosenek m.in. dla Edwarda Hulewicza, Anny Jantar, Partity, Ptaków, Ireny Santor, Danuty RinnLiliany Urbańskiej.

Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej (odcinek 52 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego)[1].

Bibliografia