Ławrusiewicz, Jan Stanisław

Zgłoszenie do artykułu: Ławrusiewicz, Jan Stanisław

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Ławrusiewicz, Jan Stanisław

Data urodzenia:

17 sierpnia 1907

Miejsce urodzenia:

Kraków

Data śmierci:

8 czerwca 1982

Miejsce śmierci:

Poznań

Informacje

Kompozytor, autor tekstów, dyrygent, gitarzysta, wibrafonista. Zawodowo działał jako muzyk od 1927 r. Pod koniec lat dwudziestych założył wraz z Franciszkiem Związkiem orkiestrę jazzową pod nazwą The Crazy Kiddies Jazz. Od 1932 r. działał nieprzerwanie w Warszawie. W „Syrenie Record” prowadził Orkiestrę Gitar Hawajskich oraz Trio Hawajskie Jana Ławrusiewicza. Działał również jako dyrygent orkiestr tanecznych (m.in. z muzykiem R. Aszem). W „Syrenie Record” dokonywał wielu nagrań na gitarze klasycznej i hawajskiej, a także na wchodzącym wówczas w użycie wibrafonie.

Prowadził Zespół Hawajski w wytwórni „Columbia”, towarzyszył przy nagraniach wielu solistom, np. Terné_Zofia. Później prowadził taki sam zespół w wytwórni „Odeon”. Do końca 1934 r. był wibrafonistą w orkiestrze Kazimierza Englarda. Następnie został w Zakopanem zaangażowany do orkiestry słynnego skrzypka Emila Brüh. Od 1935 r. należał do Małej Orkiestry Polskiego Radia, kierowanej przez Zdzisława Górzyńskiego.

Był kompozytorem muzyki rozrywkowej i tanecznej, pisywał teksty piosenek, należał do Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych. W latach 1946–1947 dokonywał nagrań w poznańskiej wytwórni płyt „Melodie”. Był pierwszym po wojnie polskim gitarzystą, grającym na gitarze elektrycznej. Od 1947 r. należał do orkiestry teatru „Syrena”, najpierw w Łodzi, następnie w Warszawie[1].

Bibliografia