Nowacki, Aleksander

Zgłoszenie do artykułu: Nowacki, Aleksander

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Nowacki, Aleksander

Data urodzenia:

21 sierpnia 1944

Miejsce urodzenia:

Lwów

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i aranżer. W dzieciństwie uczył się gry na fortepianie. Grę na gitarze opanował samodzielnie. Zadebiutował w 1960 r. w konkursie Szukamy Młodych Talentów, zorganizowanym przez Rozgłośnię Polskiego Radia w Gdańsku i Czerwono-Czarnych. W konkursie tym zajął II miejsce i przez kilka miesięcy koncertował z Czerwono-Czarnymi. W 1962 r. założył własny zespół Nastolatki, z którym zajął II miejsce na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie w 1963 r. i II miejsce w Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków w Gdańsku w 1966 r. W czasie służby wojskowej grał w zespole reprezentacyjnym Śląskiego Okręgu Wojskowego. W 1969 r. współpracował z grupą Quorum. W 1971 r. założył zespół Homo Homini, z którym koncertował i nagrywał do 1982 r.

W latach 1982–1992 przebywał w RFN i Szwajcarii oraz w Austrii, gdzie występował w grupie Tony’s Jetmen Selection. Jest kompozytorem muzyki teatralnej (Małpet cyrk), filmowej (Zoo bajeczki) i piosenek, które nagradzano na festiwalach w Berlinie w 1973 r. Rostoku w 1974 r. oraz w Opolu i Lipsku w 1975 r. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej odc. 72 (reż. Ryszard Wolański). Od 1992 r. prowadzi firmę specjalizującą się w produkcji reklam radiowych i TV[1].

Bibliografia