Orłow, Roman

Zgłoszenie do artykułu: Orłow, Roman

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Orłow, Roman

Data urodzenia:

20 października 1922

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Data śmierci:

14 października 2017

Miejsce śmierci:

Psurz k. Kutna

Informacje

Kompozytor. Absolwent Wyższa Szkoła Sztuk Plastycznych w Łodzi. Syn skrzypka i pedagoga Grzegorza Orłowa oraz pianistki Anny Młynarskiej. Gry na fortepianie uczył się od szóstego roku życia, początkowo pod kierunkiem matki, później prywatnie i samodzielnie. W czasie powstania warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny trafił do II Korpusu gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po powrocie do kraju ukończył studia plastyczne i podjął pracę w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. Jako kompozytor zadebiutował w 1957 r. piosenką Nieprawda dla kabaretu „Wagabunda”.

We współpracy z Wojciechem Młynarskim pisał piosenki dla kabaretu klubu studenckiego „Hybrydy” w Warszawie, m.in. do programów Radosna gęba stabilizacjiLudzie to kupią. Jest kompozytorem wystawionego w 1966 r. w Operetce Warszawskiej musicalu Tam Tam (współautor Piotr Figiel, Roman Czubaty, libretto T. Polanowski) oraz piosenek m.in. dla Hanny Banaszak, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Kaliny Jędrusik, Marii Koterbskiej, Haliny Kunickiej, Jerzego Połomskiego, Ireny Santor, Jadwigi StrzeleckiejTeresy Tutinas.

Piosenka z jego muzyką Z kim tak ci będzie źle, jak ze mną zwyciężyła w organizowanej przez Polskie Radio Giełdzie Piosenki w Warszawie w 1963 r. i na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1964 r. Na festiwalu tym uzyskał także I nagrodę w kategorii piosenki aktorsko-literackiej za Spaloną ziemię. Na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’68 Włoszka Annarita Spinaci otrzymała I nagrodę za interpretację jego piosenki Jesienny pan, a Japonka Miki Nakasone, także śpiewająca tę piosenkę, zdobyła wówczas nagrodę publiczności. Za Ptakom podobni otrzymał w 1969 r. I nagrodę w organizowanym przez Ośrodek Telewizyjny Katowice i „Panoramę Śląską” konkursie na piosenkę 25-lecia. Zdobyła ona również nagrodę specjalną na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’69. Kolorowa piosenka wykorzystana została w filmie Mocne uderzenie (reż. Jerzy Passendorfer).

W połowie lat 70. wycofał się z życia muzycznego. Za namową Andrzeja Bianusza zaczął ponownie komponować w 1988 r. Rok później w konkursie na piosenkę o Warszawie zdobył II nagrodę za Nowy Świat – Królewski trakt. Od 1990 r. prowadził firmę wydawniczą „Orloff”[1].

Bibliografia