Ostrowska, Małgorzata

Zgłoszenie do artykułu: Ostrowska, Małgorzata

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Ostrowska, Małgorzata

Data urodzenia:

2 maja 1958

Miejsce urodzenia:

Szczecinek

Informacje

Piosenkarka i wokalistka rockowa, także autorka tekstów. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną, w której uczyła się gry na skrzypcach i fortepianie. Śpiewała ze szkolną orkiestrą „Koliber”. W 1975 r. uczestniczyła w koncertach amatorów na Festiwalu Piosenki Radzieckie w Zielonej Górze (Złoty Samowar), Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu (Srebrny Pierścień). W latach 1978–1979 była słuchaczką Studia Sztuki Estradowej w Poznaniu. Współpracowała z grupą wokalną Vist i kabaretem „Tey”.

W latach 1981–1991 była wokalistką Lombardu, jednej z najpopularniejszych grup polskiego rocka lat 80-tych. Współpracowała także z Lechem Janerką, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem oraz grupami Basspace, Dżem, Acid Drinkers, Zander. Dokonane z nimi okazjonalnie nagrania wydane zostały w 1993 r. na CD Małgorzata Ostrowska.

Jej karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” (odcinek 80 w reżyserii Ryszarda Wolańskiego). Wystąpiła w roli Poezji w musicalu Łyżki i księżyc (muz. Grzegorz Stróżniak, libretto Emil Zegadłowicz), Marii Magdaleny w musicalu Jesus Christ Superstar (reż. Jerzy Gruza) i Królowej Aby w filmie Podróże Pana Kleksa (reż. Krzysztof Gradowski).

W 1996 r. powróciła na estradę. Współpracowała z zespołem Lombard, występuje też solo.

W 1999 r. ukazał się jej pierwszy solowy CD Małgorzata Ostrowska: Alchemia, na którym wystąpiła w potrójnej roli, wykonawczyni, współkompozytorki trzech piosenek, autorki wszystkich tekstów. Jest laureatką Bursztynowego Słowika, honorowej nagrody za całokształt twórczości przyznanej przez Prezydenta Miasta Sopotu podczas Sopot Festival w 1999 r[1].

Bibliografia