Nazwa: |
Dżem |
Data powstania: |
1973 |
Śląska grupa blues-rockowa utworzona jesienią 1973 r. pod nazwą Jam przez Pawła Bergera – pf., Adama Otrębę – g., Benedykta Otrębę – bg., Aleksandra Wojtasika – dr. i Ryszarda Riedla – voc., hca. W 1974 r. zmieniła nazwę na Dżem. Do 1980 r. występowała w lokalnych imprezach muzycznych. W maju 1980 r. zdobyła I nagrodę w Przeglądzie Amatorskich Zespołów Muzycznych w Tychach. Miesiąc później zadebiutowała na ogólnopolskiej scenie rockowej podczas I Przeglądu Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie. W 1981 r. grupę tworzyli: Paweł Berger – kbrd., Michał Giercuszkiewicz – dr., Adam Otręba – g., Benedykt Otręba – bg., Ryszard Riedl – voc., hca., Jerzy Styczyński – g.
Od 1981 r. uczestniczyła we wszystkich prestiżowych imprezach rockowych i bluesowych w kraju, m.in. Festiwalu Muzyki Rockowej w Jarocinie (1983, 1985–1987, 1989–1993), festiwalu „Rawa Blues” w Katowicach (1981–1993), Olsztyńskich Nocach Bluesowych, Rocku na Wyspie we Wrocławiu, Rockowisku w Łodzi, Muzycznych Campingach w Brodnicy. Wzięła udział w koncercie Rock dla Pokoju w 1986 r. i Bluesowym Prologu Międzynarodowego Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree ’87 w Warszawie, a także na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Występowała za granicą, m.in. w NRD, RFN, Jugosławii, na Słowacji, w ZSRR, Szwajcarii i ośrodkach polonijnych USA. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i płytowych. Zrealizowała recitale TV i teledyski. Współpracowała na estradzie i przy nagraniach z Martyną Jakubowicz, Tadeuszem Nalepą, Małgorzatą Ostrowską i Sławomirem Wierzcholskim.
Od 1992 r. działa w składzie: Paweł Berger – kbrd. (zginął w wypadku drogowym 27 stycznia 2005 r., zastąpił go Janusz Borzucki), Adam Otręba – g., Benedykt Otręba – bg., Ryszard Riedl – voc., hca., Jerzy Styczyński – g., Zbigniew Szczerbiński – dr. W maju 1994 r. z zespołu usunięty został Ryszard Riedl (zm. 30 lipca 1994 r.). Zastąpił go w 1995 r. wokalista Jacek Dewódzki, a jego z kolei w 2001 r. Maciej Balcar. W zespole grali także: Marek Kapłon, Jerzy Piotrowski – dr.; Apostolis Antymos, Andrzej Urny – g.; Rafał Rękosiewicz – pf.
Historia zespołu opisana została w książce pt. Dżem : kilka niedopowiedzianych słów Aldony Zymy, wydanej przez wydawnictwo Bernardinum, Dżem : ballada o dziwnym zespole Jana Skaradzińskiego, wydanej przez In Rock Music Press, a losy wokalisty w książce Rysiek tego samego autora, wydanej przez In Rock (z CD zawierającym nagrania bez Dżemu) oraz w książce Biała i czarna legenda Ryszard Riedla Edyty Kaszycy, wydanej przez wydawnictwo Śląsk. Wystąpiła w filmie Skazany na bluesa (reż. Jan Kidawa-Błoński), opowiadającym o losach charyzmatycznego wokalisty Ryszarda Riedla, nagrała także tytułową dla filmu piosenkę To ja, złodziej (reż. Jacek Bromski)[1].
1. |
|
2. |
http://www.dzem.com.pl/ |