Rybiński, Andrzej

Zgłoszenie do artykułu: Rybiński, Andrzej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Rybiński, Andrzej

Data urodzenia:

30 października 1949

Miejsce urodzenia:

Łódź

Informacje

Piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i aranżer. Brat Jerzego Rybińskiego. Ukończył Średniej Szkole Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu. Debiutował w amatorskich zespołach Piotrusie i Komety. W latach 1967–1969 grał i śpiewał w prowadzonym przez Janusza Sławińskiego big-bandzie Kanon Rytm Średniej Szkoły Muzycznej w Łodzi.

Rok później z własną grupą Bumerang uczestniczył w nagraniach radiowych śpiewogry Na szkle malowane (muz. Katarzyna Gaertner, libretto Ernest Bryll). W tym samym roku został członkiem zespołu Dwa Plus Jeden.

W latach 1971–1981 prowadził zespół Andrzej i Eliza. Od 1983 r. występuje solo.

Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Czechosłowacji, ZSRR, NRD, Szwecji, Danii, Holandii i RFN oraz w ośrodkach polonijnych USA. Jego karierze poświęcone jest hasło w telewizyjnej wersji „Leksykonu Polskiej Muzyki Rozrywkowej” odcinek 95 (reż. Ryszard Wolański). Jest kompozytorem własnego repertuaru oraz piosenek m.in. dla Alicji MajewskiejZdzisławy Sośnickiej. Jest laureatem nagród i wyróżnień zdobytych z zespołem Andrzej i Eliza oraz II nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’83 za Nie liczę godzin i lat[1].

Bibliografia