Sadowska, Maria

Zgłoszenie do artykułu: Sadowska, Maria

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE i ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 10 maja 2018 (Dz. U. poz. 1000), w celu wymiany informacji z zakresu polskiej pieśni i piosenki. Wymiana informacji będzie się odbywać zarówno za pośrednictwem niniejszego formularza jak i bezpośrednio, w dalszym toku spraw, redaktora bazy danych, prowadzącego korespondencję z właściwego dla niego adresu mailowego.
Administratorem danych jest Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki” z siedzibą w Krakowie przy ulicy Krakusa 7. Wszelkie dokładne informacje o tym jak zbieramy i chronimy Twoje dane uzyskasz od naszego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (iodo@bibliotekapiosenki.pl).
Wszystkim osobom, których dane są przetwarzane, przysługuje prawo do ochrony danych ich dotyczących, do kontroli przetwarzania tych danych oraz do ich uaktualniania, usunięcia jak również do uzyskiwania wszystkich informacji o przysługujących im prawach.

Nazwisko:

Sadowska, Maria

Data urodzenia:

27 czerwca 1976

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Informacje

Piosenkarka i wokalistka jazzowa, także kompozytorka i autorka tekstów. Córka znanego polskiego małżeństwa jazzowego, Liliany UrbańskiejKrzysztofa Sadowskiego. Śpiewa od najmłodszych lat, początkowo w programie telewizyjnym dla dzieci i młodzieży Tęczowy Music Box, później pod okiem rodziców i w Liceum Muzycznym w Warszawie.

Po maturze, w 1996 r. wyjechała do Los Angeles (USA). Związała się tam trzyletnim kontraktem z wytwórnią płytową EMI Toshiba, dla której nagrała dwie płyty (Crazy, Lucky Star). Przeznaczone były na rynek japoński, którego stała się niezwykle popularną wokalistką. Niejednokrotnie jej koncerty gromadziły ponad 25 tysięcy osób.

Po powrocie do kraju podjęła studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi, chociaż ma w tej dziedzinie liczące się już osiągnięcia (krótkometrażowy film Skrzydła oraz teledyski do własnych piosenek oraz m.in. dla Michała Bajora, Edyty GeppertRenaty Przemyk. Koncertuje z własnym zespołem Indygo, współpracuje na estradzie z wieloma DJ-ami, związała się także z kolektywem Niewinni Czarodzieje, z którym nagrała CD Niewinni Czarodzieje wydany przez Kayax w 2003 r.[1].

Bibliografia